SOSYAL MEDYADAN TAKİP EDİN

DİKKAT ÇEKEN HABERLER

HABERLER

Minecraft: Windows 10 Edition Duyuruldu

Minecraft

MineCon kapsamında Minecraft’in yeni bir sürümü duyuruldu.

Minecraft Windows 10 Edition, Windows 10’un gücünü ve yeni özelliklerini kullanarak yeni bir Minecraft deneyimi sunmak istiyor. Normal Minecraft’ten oynanış olarak muhtemelen pek farklı olmayacak oyun önce Beta olarak çıkacak. Daha sonra zamanla şu anda Minecraft’in PC sürümündeki özellikler adım adım eklenecek. Windows 10 Edition’ın en önemli özellikleri ise çoklu oyuncu ve kontrol şemalarıyla ilgili. Microsoft, Windows 10 ile tüm oyun alanlarını ve cihazları bağlamak istiyor. Tabletler, Xbox One ve PC’ler Windows 10 kullanıyor olacak ve birbirlerine bağlanacak. Örneğin Xbox One’da dijital satın aldığınız oyun PC’de de çalışıyorsa, PC’de tekrar almanız gerekmeyecek. Bu sistemi Minecraft’e getirmeye çalışmışlar.

Oyuncular, en fazla 8 kişilik sunucularda yerel veya Xbox Live üzerinden arkadaşlarıyla oynayabilecekler. PC oyuncuları, oyunu multiplayer olarak Minecraft Pocket Edition oynayanlarla da oynayabilecek. Yani tablettten oynayanlarla PC’den oynayanlar aynı sunucuda yer alabilecekler. Konsol sürümleri için henüz bir açıklama yok, ancak kişisel tahminim Microsoft’un vizyonu çerçevesinde PC, Xbox ve mobil oyuncularının aynı sunucularda aynı oyunu oynayacağı yönünde.

Bir yenilik de kontrol şemalarıyla ilgili. Windows 10 sürümünün dokunmatik desteği olacak. Böylece dokunmatik kontroller, gamepad kontrolleri ve klavye – fare ikilisi ile oynayabilecek ve bu şemalar arasında hızlıca geçiş yapabileceksiniz. Son ve en önemli özellik de galiba yeni motor. Minecraft’in PC sürümünün en büyük laneti Java üzerinde çalışması. Mojang’in blog postunun satır aralarını okursak ve “bu yenilikleri şimdiki PC sürümüne Java yüzünden getirmiyorlar” diye düşünürsek, ortaya çıkan sonuç belli. Muhtemelen Minecraft Windows 10 Edition Java üzerinde çalışmayacak. Umarız gerçekten de böyle olur.

Minecraft: Windows 10 Edition, Windows 10 ile beraber 29 Temmuz’da çıkacak. Minecraft premium hesabı olanlara ücretsiz eklenecek olan oyun, yeni alacak olanlara ise 10 dolardan satılacak.

Minecraft
Minecraft
Ege Sağın
the authorEge Sağın
Editör, YouTuber, gamer vb.