SOSYAL MEDYADAN TAKİP EDİN

DİKKAT ÇEKEN HABERLER

HABERLER

MINECRAFT’A BENZEYEN 10 OYUN

Bir dönemin ağızlarımızdan düşmeyen oyunu Minecraft. Neydi onu böyle özel yapan veya direkt Minecraft nedir? Minecraft dilediğimizi özgürce mimariye dökebileceğimiz bir sandbox, hayatta kalma oyunudur. Oyun, kuru bir şekilde çıktığı gibi kalmadı kendini her daim yeniledi. Oyuncular bir çok mod geliştirdi ve popülerliği günden güne arttı fakat her oyunun başına geldiği gibi insanlar zamanla oyuncular Minecraft‘tan sıkıldı ve yeni limanlara yelken açmaya hazırlandı. İşte bugün ki konumuzsa o limanlar yani Minecraft’a benzeyen oyunlar.

 

Terraria

terraria

Böyle bir başlık açmışken senelerden beri Minecarft‘a en denk gösterilen oyun Terraria ile başlamazsak olmazdı. Terraria, 2011 yılında çıkış yapmış 2D bir hayatta kalma oyunudur. Çoğu zaman Minecraft’ın 2D hali olarak adlandırıldı. Oysaki Terraria çok daha zengin bir evrene ve bir dolu keşfedilebilir içeriğe sahiptir. Yaratık ve maden çeşitliliği azımsanmayacak kadar fazla ve gayet güzel grafiklere sahiptir. Üstelik Terraria‘yı arkadaşlarınızla Co-Op  olarak oynayabilirsiniz.

 

Creativerse

creativerse

Creativerse sandbox bir hayatta kalma oyundur. Ayırca listedeki diğer oyunlardan daha özgür bir haritaya sahiptir. İnşa etme, craft etme gibi temel hayatta kalma ögelerini barındırıyor üstelik craft sistemi oldukça basit hızlı bir şekilde alışabiliyorsunuz. Oyunda ki her canlıyı sahiplenebilirsiniz yani onları evcil hayvanınız yapabiliyorsunuz. Devasa haritada keşfedebileceğiniz yerlerin sayısı bitmiyor her adımda sizi yeni bir gizem bekliyor oluyor. Üstelik oyunda aksesuar ve benzeri nesneler takarak karakterinizin dış görünüşünü etkileyen şeyler kullanabiliyorsunuz.Oyunun bir eksisi olarak sık sık olmasa da yaşanan FPS dropları denebilir.

 

Dragon Quest Builders

28 Ocak 2016 tarihinde çıkış yapan Dragon Quest Builders PS4, PS3, Nintendo Switch ve Playstation VITA için çıkış yapmıştır.  Oyunumuz oldukça uzun soluklu ve bizi oyunda tutmayı başaran bir hikaye anlatıyor bunun yanındaysa Minecraft‘a nazaran bir tık daha realistik grafikleri bizlere sunuyor. Oyunda bir çok craft kombinasyonu ve yapı şekli mevcut. Bunlar bir yana oyunda zamanı geçmiş ve yersiz şekilde değişen müzikler var.

 

Trove

 

troveTrove 2015 senesinde Trion Worlds tarafından PlayStation 4 de dahil olmak üzere çeşitli platformlara çıkan RPG ögeleri haricinde ağırlıklı olarak Minecraft‘ı andıran bir oyundur. Oyunda bir çok class yani karakter mevcut başlarda alışıp, adapte olması çok zor gözükse de oyun aslında oldukça basit sistemler üzerine kurulmuştur. Evet Trove’un ”pay to win” denilen ödeyerek elde edebileceğiniz ögelere sahip olmadığını söylemek yalan olur ama şöyle bir şeyde var oyun size oldukça cömert davranarak sahip olabileceğiniz nesneleri gayet bol bir şekilde gönderiyor. İşin aslında Trove bol bol zamanınızı isteyen sizi içine çekecek bir evrendir.

 

Starbound

Starbound, ilk gördüğünüz anda Terraria’ya oldukça benzeyen bir yapımdır. Farklıları ise şu noktada başlar: Terraria biraz daha hayatta kalma ve craft yapmayı temel alırken Starbound içine çekici hikayesini sunmayı temel alır. Starbound‘da gezegeni yok olmuş ancak hayatta kalmayı başarmış bir karakteri oynuyoruz . Tabi kurtulmamızın sebebi gemimiz . Gemimiz ile farklı bir gezegene iniyoruz ve macera işte burada başlıyor . 

 

Cubic Castels

Cubic Castels ”Garip” unvanını en çok hak eden oyunlardan birisi dersek yanlış olmaz. Oyun, oynaması ücretsiz fakat bol miktarda p2w yani para verenlerin öne geçebileceği bir sisteme sahip. Bu yanını bir kenara bırakırsak oyun çok oyunculu bir özelliğe sahip, yeri gelince insanlarla yardımlaşmaya sürüklüyor. Oyunun bir hikaye modu yok bu yüzden tek başınıza belli bir noktadan sonra ilerleme gösteremezseniz sıkabilir.

 

Minetest

Minetest mobil platformların yanı sıra PC içinde geliştirilmiş bir oyundur. Görsele ilk baktığınızda neden Minecraft’ı koymuş demeniz normal, oyuna ilk göz attığımda ben de öyle demiştim fakat görselde ki oyun Minetest. Sanırım listede en çok Minecraft‘a benzeyen oyun oluyor kendisi. Oyunun bir hikayesi yok sadece Minecraft tutkunları için farklı bir alternatif denebilir girip binalar, şehirler inşa etmek istiyorsanız Minetest sizlere göre olabilir.

 

Unturned

Açık dünyada zombilerden saklanma, oldukça az bulunan yiyecek arama ve online serverlerde diğer oyuncuları öldürme deneyimini tatmak istiyorsanız Unturned sizler için güzel bir kapı olacaktır. Oyun grafik olarak pixel denebilecek bir görüntü işlemiş. Oldukça üstelikte çok sayıda Türk Oyuncuya sahip.

 

Mythruna

Mythruna tek bir kişinin yapmaya başladığı bir sandbox hayatta kalma oyunudur. Oyun PC platformu için çıkmıştır ve bir hikaye moduna sahip değildir. Sadece verilen görevleri yerine getirmek üzerine kurulmuş bir sistemi vardır. Yapımcı oyunun grafik bakımından realistike en yakın şekilde tasarlamaya çalışmıştır. Peki başarmış mı? Bence bu cevabı vermek sizlere düşüyor.

 

Manic Digger

Listenin son sırasında ise bağımsız bir yapımcının oyunu olan Manic Digger var. Oyunda gelişmesi gereken bir çok şey var. Manic Digger bize oldukça ufak bir açık dünya sunarken bir hayli de kısıtlı craft imkanı sunuyor. Bunların yanı sıra Manic Digger‘da acıkma, susama, stamina gibi barlar yoktur. Oyun biraz daha basit bir mantıkla ”Hayatta kal ve görevleri yap” üzerine kurulmuştur