SOSYAL MEDYADAN TAKİP EDİN

DİKKAT ÇEKEN HABERLER

HABERLER

Minecraft’a Yasaklama Talebi

Minecraft

Milyonlarca oyuncuya sahip, Minecraft için ülkemizin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, oyunu yasaklamak için çalışmalarını başlattı. Danimarka Çevre Bakanlığı ülkenin çocuklar tarafından daha iyi öğrenilmesi için ülkenin tamamını eğitici olduğunu düşündüğü Minecraft’a aktarırken, bizim ülkemizde oyunun şiddet içerikli bulunup yasaklanmasının talep edilmesi oldukça ilginç bir durum.

Hukuki sürecin başlatılması için bir yazı gönderen Bakanlığın yazdı raporda Çocukların yaratıcılığını artırmaya teşvik edici gibi görünse de oyunu inşa ederken şiddete yönlendirmesi nedeniyle çocukların psikososyal gelişimleri üzerinde olumsuz etkileri olduğu, kredi kartıyla oyunun satın alınabilmesi nedeniyle izinsiz kart kullanımına neden olabileceği, bu durumda çocukların izinsiz eşya alma davranışını genelleştirebileceği ifadesi yer almakta.

minecraft
Minecraft

Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün göndermiş olduğu raporunda Minecraft hakkında yer alan tespitlerin tamamı şöyle;
-Oyunun içeriğinde ev, tarla, köprü gibi yapılar oluşturulabildiği için yaratıcılığı geliştirdiği düşünülse de bu yapıların yıkılmaması için diğer mobların (yaratıkların) öldürülmesine gerek duyulmaktadır. Kısacası şiddete dayalı bir oyundur.
-Oynayan çocukların yaş ve gelişim özellikleri dikkate alındığında, soyut düşünceye sahip olmayan çocukların oyunda yer alan dünyayla gerçek dünyayı ayırt edemedikleri görülmektedir.
-Oyun yüzünden çocukların, hayvanlara eziyet edebilecekleri, hayvanların hiç acı çekmediğini düşündükleri, şiddet içeren hareketlerde bulundukları, zarar verilen mobların acı çekmeden ölmeleri nedeniyle çocukların, davranışlarının sonuçlarını düşünmeden hareket ettikleri tespit edilmiştir.
-Çocukların diğer oyuncularla bu oyunu oynayabilmeleri, gerçek dünyada arkadaş edinebilmek için gerekli çabayı göstermemelerine ve sosyal izolasyon nedeniyle daha çok yalnızlaşmalarına neden oluyor.
-Birden çok oyuncu tarafından oynanabilmesi, çocuğun tanımadığı kişilerle iletişim kurmasına ve sosyal risklere, istismar edilmesine yol açabilir.

Karar süreci ise ilk olarak mahkemenin, Aile Bakanlığı’nın yasaklama gerekçelerini inceleyip değerlendirdikten sonra karar vermesi bekleniyor. Eğer mahkeme oyunu yasaklama kararı alırsa, karar önce ESB(Erişim Sağlayıcıları Birliği)’ye iletilecek. ESB’de internet servis sağlayıcılara bu kararı iletecek.

Minecraft’ın henüz hiç bir ülkede yasaklanmadığını da belirtelim. Bakalım Minecraft için nasıl bir karar çıkacak? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Sercan 'SirJohnNacreS' Özdemir
26 Yaşına bastı. Fenerbahçe Arma Sevdalısı, Multi Arena oyunların hastası. Film, dizi, kitap, müzik konuşma noktası. Kaynama noktası ise bilinmiyor. Ktüzede. Düşüncede bir Einstein, uygulama bir Sabri Sarıoğlu.