SOSYAL MEDYADAN TAKİP EDİN

DİKKAT ÇEKEN HABERLER

E-Spor

Multiplayer Dijital Analiz: 2016 Worlds’e Bakış: A Grubu – ROX Tigers!

dijital-analiz-rox-tigers

Yeni bir yazı dizimizle daha karşınızdayız. Bugünden başlayarak her gün bir takım olacak şekilde League of Legends 2016 World Championship’te yer alacak on altı takımın analizleri ile sizin karşınızda olacağız.

İlk yazımızın konuğu LCK 2016 Yaz Sezonu şampiyonu olan ROX Tigers oldu. A grubunda yer alacak olan ROX Tigers, Counter Logic Gaming, G2 Esports ve Albus NoX Luna takımları ile gruptan çıkma mücadelesi verecek. ROX Tigers, Worlds 2016’ya Kore’nin seri başı takımı olarak katıldı. 2015’in de Finalist’i olan takım, geçen seneki kadrosunu korumayı başardı. Takımdaki tek değişiklik sponsorluk konusunda oldu. Geçen sene KOO Tigers olarak yarışan ekip, bu sene ROX Tigers olarak devam ediyor.

ROX Tigers
ROX Tigers

Grubun açık ara en büyük favorisi olan ROX Tigers’ın kadrosuna bakacak olursak her oyuncu Koreli. Üst koridorda Song “Smeb” Kyung-ho, ormanda Han “Peanut” Wang-ho, orta koridorda Lee “kurO” Seo-haeng, nişancı rolünde Kim “PraY” Jong-in ve destek rolünde Kang “GorillA” Beom-hyeon yer alıyor. Takımın yedek oyuncusu ise orta koridor oyuncusu Hae “Cry” Seong-min.

ROX Tiger’ın 2016 yılı içerisinde göstermiş olduğu performansları ele aldığımızda LCK 2016 Bahar sezonunu lider olarak tamamlamayı başarsa da, PlayOfflar’da Final’de SKT T1’a kaybeden ROX Tigers, MSI 2016’ya katılma başarısı gösteremedi. Ligi uzun süre yenilgisiz götürmeyi başaran ekip, SKT T1 karşısındaki final mücadelesinden 3-1 yenik ayrılmışlardı.

LCK 2016 Bahar sezonunda on sekiz karşılaşmaya çıkan ROX Tigers, on altı galibiyet alırken, yalnızca iki yenilgi aldı. Bu karşılaşmalarda kırk bir maça çıkan Kore temsilcisi otuz dört galibiyet alırken, yedi karşılaşmayı kaybetti. Bu sonuçlarla birlikte sezonu lider olarak tamamlayan ROX Tigers, PlayOfflar’a doğrudan Final aşamasından katılma hakkı elde etti.

ROX Tigers’ın LCK 2016 Yaz sezouna baktığımızda ise Bahar sezonuna göre çok farklılık göremiyoruz. On sekiz karşılaşmanın on beşinden galibiyet ile ayrılan ekip, yalnızca üç karşılaşmayı kaybetmiş. Bu on sekiz karşılaşma boyunca kırk maça çıkan ROX Tigers, otuzundan galibiyet ile ayrılırken, on maçtan yenik ayrılmış.

Bu sonuçlarla birlikte sezonu yine lider olarak tamamlayan ROX Tigers, PlayOfflar’a doğrudan Final aşamasından katılmaya hak kazanmış. Final’de KT Rolster’ı 3-2 ile devirmeyi başaran ROX Tigers, Worlds 2016’ya Kore’den seribaşı olarak katıldı.

ROX Tigers’ın kadrosundaki oyuncuların performanslarını ele alalım.

ROX Tigers Kadrosu
ROX Tigers Kadrosu

Song “Smeb” Kyung-ho: Kuşkusuz ROX Tigers’ın Worlds şampiyonluğu için bel bağladığı en etkili oyuncusu üst koridorlarında yer alan Smeb, bu sene hem Bahar hem de Yaz sezonlarında MVP seçilmeyi başaran Smeb turnuvanın en iyi üst koridoru olmaya aday isimlerden.

Şampiyon havuzuna bakacak olursak Smeb Kış sezonu boyunca Poppy, Kennen, Nautilus gibi şampiyonlarla etkili olmayı başarmış. Yaz sezonunda ise havuzunu genişleten Smeb, Rumble, Shen, Gangplank ve Trundle gibi şampiyonlarla etkili oyunlar sergilemiş. Sürpriz seçimlere de imza atan Smeb’in havuzunda Lissandra, Ryze, Tahm Kench ve Fiora gibi şampiyonlar da bulunuyor.

Smeb’in başarısız olduğu şampiyonlara bakacak olursak, özellikle bu metanın en güçlü şampiyonlarından Irelia ile oldukça düşük kazanma oranına sahip. Irelia ile yedi kez maça çıkan Smeb, yalnızca ikisinden galibiyet ile ayrılabilmiş. Bu da ROX Tigers’ın Worlds’te Irelia’yı sıkça banlayabileceği anlamına geliyor. Shyvana ve Swain’le de düşük galibiyet yüzdesine sahip oyuncu, bu tercihleri de Worlds’te yapmayacağını düşünüyorum.

Yoon “Peanut” Wang-ho: Takımın ormancısı Peanut’un performansını inceleyecek olursak, sezonun en iyi oyuncuları arasında sürekli kendine yer bulan bir isim Peanut. Peanut’un en etkili olduğu şampiyonlar kesinlikle yetenek gücüne dayalı olan ormancılar olan Nidalee, Gragas ve Elise. Sene boyunca bu üç ormancıdan vazgeçmeyen Peanut’ın sürpriz seçimleri ise Kindred, Rek’Sai ve Graves olarak göze çarpıyor.

Peanut’ın zayıf olduğu şampiyonlara baktığımızda Ekko ile çok maç kazanamayan Peanut, Graves ile de kazandığı kadar da kaybetmiş bir oyuncu. Bu yüzden Peanut’ın Elise, Gragas ve Nidalee tercihlerinin dışına çok çıkacağını sanmıyorum. Tabi yasaklamalar Peanut’a yapılırsa, Peanut’tan farklı seçimler göreceğiz. Bu ROX Tigers’ı nasıl etkiler bilinmez.

Lee “KurO” Seo-haeng: ROX Tigers’ın orta koridor oyuncusu Kuro, KT Rolster’a karşı oynanan Final karşılaşmasının MVP’si seçilmişti. Kore’de Faker gibi bir efsanenin oynadığı koridorda oynamak her oyuncunun ağır bir baskı hissetmesine neden oluyor. Bunu Dade, PawN ve Easyhoon gibi oyuncularda da görmüştük. Bir sezonluk Faker’a üstünlük kurmayı başarsalar da sonradan üç oyuncu da arenada fazla tutunamadı. Ama Kuro kendini geliştiren orta koridor oyuncularından biri olmayı başardı..

Kontrol büyücülerle arası çok iyi olan Kuro’nun favori şampiyonları Twisted Fate, Lissandra ve Victor. Suikastçi olarak LeBlank’i çok iyi kullanan Kuro, sürpriz seçimler olarak Karma, Pantheon ve Varus seçimleri yapabiliyor. PlayOfflar’da Taliyah ve Malzahar oyunları ile MVP seçilmeyi de başaran bir isim.

Kuro’nun zayıf olduğu şampiyonlar ise son dönemin en etkili orta koridorları Ryze ve Vladimir. Kış sezonunda Corki ile de çok etkisiz olan Kuro’nun bu eksikliğini yedek oyuncu Cry kapatıyor. Kuro’nun yokluğunda on bir maça çıkan yedek oyuncu Cry, Vladimir, Ryze ve Azir seçimleri ile vadide kendine yer buluyor. Kuro’nun yer aldığı maçlarda ROX Tigers ekibinden Vladimir yasaklamaları görebiliriz. Kuro’ya da Lissandra ve LB yasaklamaları gelebilir.

Kim “PraY” Jong-in: Kore’nin en iyi nişancılarından biri olan PraY, skor toplamaktan çok asistleri ile ön plana çıkan bir nişancı olarak göze çarpıyor. Koridor aşamasında çok agresif olmayan Pray, böylelikle ne çok skor alıyor ne de çok skor veriyor. Savaşmak için doğru zamanı bekleyen Pray, en çok asist çıkartan nişancılardan biri.

Pray’in oynadığı şampiyonlara bakacak olursak hepsi de işlevsel özellikleri ile öne çıkan şampiyonlar. Bunlar Ashe, Sivir ve Corki. Rakiplerine farkettirmeden, mesafesini koruyarak hasar veren şampiyonları tercih eden Pray’ın bu üç sampiyon dışında Kalista, Lucian, Caitlyn ve Jhin’le de oynadığını belirtelim.

Pray’den Worlds 2016’da görmeyi beklemediğimiz seçimler ise Jinx, Kog’Maw ve Ezreal. Worlds’te oynanacak olan metada Jinx ve Ezreal’ın hala oynanabilir olduğunu düşünürsek bu iki şampiyonlara yasaklama gelmesi muhtemel tabi öncelik sıraları biraz daha aşağılarda olacaktır.

Kang “GorillA” Beom-hyeon: Takımın destek rolü oyuncusu olan GorillA’nın tarzına baktığımızda daha çok tank ağırlıklı ve işlevsel destek şampiyonları tercih ettiğini görüyoruz. GorillA’nın son dönemlerdeki en çok tercih ettiği şampiyonlar Alistar, Taric, Trundle, Braum ve Tahm Kench. Farklı tercihler olarak ise Thresh, Karma, Nautilus ve Nami tercihleri de yapan bir isim.

GorillA’dan görmeyi beklemediğimiz şampiyonlar ise Sona, Lulu ve Bard. Özellikle bu seviyede yer alan bir destek oyuncusunun bu oyunu ile Bard’ı oynamasını kesinlikle beklemiyorum.

ROX Tigers Oyun Anlayışı: Gelelim Rox Tigers’ın maçlarda nasıl bir anlayışa sahip olduğuna. ROX Tigers klasik bir Kore takımı. Koridor aşamasında rakibi uyutmayı tercih eden ekip, fazla agresif oynamayı tercih etmiyor. Risk almayı sevmeyen ROX Tigers, koridor aşamasında güvenli oyunla gerekli eşyalara ulaşmayı ve sonrasında takım savaşlarındaki sinerjileri ile birlikte rakibini deviren bir oyun anlayışına sahip. Bu yüzden karşılaşmalarında çok skor görülmez.

Takımın skor yükünü genellikle ormancı Peanut ve orta koridor Kuro yüklenir. Pray ve Smeb’in işlevsel katkıları ile takım sinerjisi üst seviyede olan ROX Tigers’ın en büyük artısı kesinlikle iki yıldır birlikte oynayan bir kadroya sahip olması. Bu yüzden de takımca hareket etmeleri konusunda ustalar. Strateji savaşına önem veren ROX Tigers’tan çok riskli hamleler göremeyiz.

Bu oyun anlayışını değerlendirecek olursak, rakip takım sete set oyun oynarsa kesinlikle ROX Tigers’a karşı üstünlük kurması beklenemez. Zaten bunu yapabilecek tek takım SKT T1. Çünkü SKT T1’da aynı kadroyu korudu ve aynı düzeyde oyunculara sahip.

ROX Tigers’a karşı yapılacak oyun, risk oyunudur. Bunu da yapmak için gerçekten girdiğiniz riske değmesi gerekiyor. Yoksa ROX Tigers’a karşı yaptığınız hamlelerden sonuç alamazsanız, oyunu bir daha geri çevirme şansınız olmayacaktır.

Bu sebepten ROX Tigers A grubu için en büyük favori ve beklenti ROX Tigers’ın grubu lider olarak tamamlayıp Çeyrek Finaller’e yükselmesi. Bugünlük yazı dizimizin sonuna geldik. Yarın ki bölümde konuğumuz Avrupa LCS Yaz Mevsim Şampiyonu ve bir diğer A grubu takımı G2 Esports olacak. İyi günler dilerim.

Sercan 'SirJohnNacreS' Özdemir
26 Yaşına bastı. Fenerbahçe Arma Sevdalısı, Multi Arena oyunların hastası. Film, dizi, kitap, müzik konuşma noktası. Kaynama noktası ise bilinmiyor. Ktüzede. Düşüncede bir Einstein, uygulama bir Sabri Sarıoğlu.