SOSYAL MEDYADAN TAKİP EDİN

DİKKAT ÇEKEN HABERLER

HABERLER

Nintendo Yeni Bir Donanım Geliştiriyor

nintendo

Nintendo, “Nintendo NX” kod adlı yeni bir donanım üzerinde çalıştıklarını doğruladı.

Japonya’da gerçekleştirilen bir basın toplantısında çalışmaları doğrulanan donanım için “konsol” kelimesi kullanılmadı. Yepyeni bir konseptle geliştirilen “oyuna endeksli bir platform” olarak tanımlanan bu donanım hakkında herhangi bir bilgi vermek için çok erken olduğu, ancak önümüzdeki sene daha fazla bilginin paylaşılacağı bildirildi. Aynı basın toplantısında yapılan diğer duyurular ise bir nebze de olsa ipucu verecek nitelikte.

Nintendo bu toplantıda, mobil geliştirici DeNA ile bir iş ortaklığı kurduğunu da açıkladı. Açıklamaya göre Nintendo’nun sahibi olduğu tüm markalar bu anlaşmaya dahil ve bu markalar için akıllı telefonlara özel yeni oyunlar yapılacak. Oyunların 3DS veya konsol sürümlerinden port olmayacağı, özel olarak yapılacağı önemle vurgulandı. Ayrıca, yakın zamanda kapatılan Club Nintendo hizmetinin yerine, ona pek de benzemeyen yeni bir Nintendo üyelik programı tasarlanıyor. DeNA ortaklığıyla tasarlanan bu üyelik programında amaç tüketici hangi cihazı kullanırsa kullansın, tüketicinin Nintendo ile olan bağını güçlü tutmak. Nintendo ev konsolları, 3DS ve akıllı telefonları kapsayacak bu programın detayları da daha sonra aktarılacak.

Bu kısıtlı bilgiler ışığında ortaya çıkan dedikodular da mevcut. Oyun konsolu denmemesi ve bu mobil ortaklık, 3DS’e daha güçlü ve daha kapsamlı bir alternatif gelebileceği iddialarına sebep oldu. Öte yandan tam bir konsol değil ama mobille güçlü bağları olan bir ara form olacağı da iddia ediliyor. Yine DeNA ortaklığından yola çıkılarak yapılan bazı çıkarımlar da 3DS’deki “virtual console” kısmı sayesinde oynanabilen eski Nintendo oyunlarının, bahsedilen programla beraber akıllı telefonlarda da oynanabileceği yönünde. Nintendo’nun uzun yıllar sonunda emülatör talebiyle mücadele etmek yerine bu talebe arz sağlamak yolunda bir hamle yapması beklenebilir. Son olarak DeNA’nın geliştireceği yazılımla beraber, yeni konsolda WiiU’daki gamepad’in ikinci ekran gibi kullanılmasına benzer bir şekilde akıllı telefonun veya tabletin de streaming sayesinde televizyon meşgulken Nintendo konsolundaki oyunu oynamanızı sağlayan ikinci bir ekran ve kontrolör olması söz konusu olabilir. Artık Nintendo’nun önümüzdeki yıl yapacağı açıklamayı bekleyeceğiz.nintendo-logo

Ege Sağın
the authorEge Sağın
Editör, YouTuber, gamer vb.