SOSYAL MEDYADAN TAKİP EDİN

DİKKAT ÇEKEN HABERLER

ActionHABERLER

Oyun Satış Platformunda Yeni Bir Rekabet Daha Discord Store

Kullanıcıların oyun satın almak için kullandığı platformların sayısında son zamanlarda bir artış söz konusu. Steam’e rakip olmaya çalışan pek çok firma, oyun satışlarındaki kazançlardan faydalanmak istiyor. Bu doğrultuda yeni bir atılım yapan Epic Store’un üzerine bir yenisi daha eklendi desek yanlış olmaz. 8 Haziran’da piyasaya tam olarak sunulan Discord Store, kullanıcıya sağladığı avantajların yanı sıra bağımsız oyun geliştiricilerine de oldukça büyük avantajlar sağlamakta. Discord, pek çok kullanıcının tercih ettiği sesli ve yazılı bir haberleşme uygulaması. Bu uygulama üzerinde ses ve yazı odaları oluşturabiliyor, kendi sunucunuzu kurabiliyorsunuz. Üstelik tüm bunların ücretsiz olması, geçen zaman içerisinde hem yayıncıların, hem oyuncuların tercih ettiği bir uygulama haline gelmesini sağladı.

Uygulamasını pek çok insanın kullanmasını bir fırsata dönüştürmeyi isteyen Discord, artık kendi mağazasında oyun satışlarına başlayacak. Bağımsız oyun yapımcılarına, oyunlarının satış kazancını Steam’den ve Epic Store’dan daha yüksek bir oranla yapımcılara sunacak. Steam oyun satışlarında elde ettiği gelirlerin yüzde 70’ini oyun yapımcılarına sunarken, bu rakam yeni çıkan haberler ile Epic Store’da yüzde 88 oranında idi. Discord Store’da ise bu rakam tam olarak yüzde 90’a çıkarılmış durumda. Zamanla herkesin kullanmaya başladığı bu haberleşme programı, hali hazırda yüklü olan uygulaması üzerinden bizlere oyunları sunmaya başladı bile.

Discord uygulamasını açtıktan sonra, sol en üstteki home butonuna basarak Discord Store’a ulaşabiliyorsunuz. Uygulama henüz fiyat olarak kullanıcılara çok büyük avantaj sağlamasa da gözden kaçmış olabilecek pek çok başarılı Indie yapımı bünyesinde bulundurmakta. Türkiye’ye özel bir fiyatlandırma henüz görünmüyor. Ancak ilerleyen zamanlarda kullanım oranına göre elbette bu durum değişiklik gösterebilir. Son olarak bahsedilmesi gereken konu ise Discord Nitro.

Discord Nitro ile aylık veya yıllık abonelik sistemine geçip oyun servisi alabilirsiniz. Öncelikle Discord Nitro’dan bahsetmek gerekirse; Discord Nitro, uygulamanın gelişmesine yardımcı olmak için sunulan bir aboneliktir. Bu abonelik sayesinde, uygulamanın tüm ses, video, mesaj hizmetlerinin devam edebilmesini sağlarsınız. Aylık ücret olarak bu hizmet 5 dolar, yıllık hizmet olarak ise 50 dolar. Artık bu hizmetin yanına Discord Nitro sahipleri, Discord Store üzerindeki pek çok farklı Indie yapımlara da abonelik sitemi ile sahip olabilecek.

Oyun satışlarından daha ziyade, günümüzde firmalar servis satma yoluna gitmeye başlamış durumda. Xbox Gamepass ile başlayan furya, giderek artan ve çeşitlenen bir trend haline dönüşmeye başladı. Bu kadar çok servis sağlayıcısının olması, kullanıcıların aklını karıştıracak gibi olsa da rekabetin her zaman kullanıcının yararına olduğunu unutmamak gerek.