SOSYAL MEDYADAN TAKİP EDİN

DİKKAT ÇEKEN HABERLER

HABERLER

PewDiePie’dan YouTube Red Yorumu

Felix "PewDiePie" Kjellberg

YouTube’un kısa süre önce duyurduğu ve tepkileri de beraberinde getiren YouTube Red için PewDiePie da görüşlerini açıkladı.

YouTube’un ilk olarak ABD’de hizmete girecek olan YouTube Red sistemi, kullanıcıların ayda 10$ ödeyerek tüm YouTube içeriğine reklamsız olarak erişmesini sağlarken, YouTube Red’e özel olarak PewDiePie, Fine Brothers Entertainment, Rooster Teeth, Astronauts Wanted ve daha birçok kanal tarafından hazırlanacak programları da beraberinde getiriyor.

Bu yeni oluşuma hem kullanıcılardan, hem de bazı önemli YouTuber’lardan tepki geldi. Kullanıcılar bu opsiyonel sisteme para ödenmesini saçma bulurlarken, YouTuber’lar da gelirlerinin azalacağını öne sürüyorlar. Konuyla ilgili olarak en son yorumsa YouTube’un zirvesindeki PewDiePie‘dan geldi.

Öncelikle herkesin YouTube Red’i sadece reklamsız video izleme servisi olarak algıladığına dikkat çeken PewDiePie, bu servis sayesinde birçok özel içerik üretileceğini ve bunların sadece YouTube Red üyelerine açık olacağını, aynı zamanda YouTube Red üyelerinin YouTube videolarını indirme, YouTube müzik arşivine erişme gibi avantajlardan da yararlanabileceklerine hatırlattı.

PewDiePie’ın dile getirdiği en önemli konulardan biriyse YouTube’un zarar ettiği gerçeği. Bu yılın ilk aylarında açıklanan raporlar, YouTube’un 1 milyar izleyiciye ulaşmasına rağmen zarar ettiğini ortaya koyuyordu. Bunun en önemli sebeplerinden biri de kullanıcıların Adblock kullanmaları.

Kendi istatistiklerinden örnek veren PewDiePie, kullanıcıların yaklaşık %40’ının Adblock kullandığını ve bu oranın her geçen gün arttığını söylüyor. Bu durumun kendisi gibi büyük kanallar için sorun olmadığını da açıkça söyleyen PewDiePie, Adblock’un aslında küçük kanalları mağdur ettiğine dikkat çekerek konuyu üç maddede özetliyor:

  • YouTube Red, Adblock’a karşı geliştirildi.
  • Adblock kullanmak sizin akıllı ya da sistemden üstün olduğunuz anlamına gelmiyor.
  • YouTube Red, Adblock kullanımının doğurduğu sonuçlar nedeniyle geliştirildi.

Gerçek şu ki Adblock, kullanıcıların internetteki “sıkıcı” reklamlardan kurtulmalarına izin vererek insanları cezbetse de YouTube gibi video platformlarına ve yazılı içerik üreten oyun ve haber sitelerine zarar veriyor çünkü bu tip platformların başlıca gelir kaynaklarından birini internet reklamları oluşturuyor. Pek tabii ki ülkemizdeki sitelerin birçoğu reklam çöplüğüne dönmüş durumda ama yurtdışındaki düzgün, kaliteli içerik üreten sitelerin birçoğunu da bu şekilde değerlendirmek güç.

PewDiePie
Felix “PewDiePie” Kjellberg
Şefik
Oyun oynamaya ZX Spectrum 48K ile başladı, Amiga ile devam etti, 1996 yılının soğuk bir sonbahar gününde Lara Croft ile tanışıp PC'ye geçiş yaptı ve şimdi her platformda oyun oynayıp video çekiyor, canlı yayın yapıyor. Yaşı da 32.