HABERLER

QUANTIC DREAM PLAYSTATION’A VEDA MI EDİYOR?

Heavy Rain, Beyond: Two Souls ve Detroit: Become Human gibi sevilen oyunlarla, oyuncuların kalbini çalan ve büyük bir kitleye interaktif filmleri sevdiren  Quantic Dream.  firmanın başına gelen talihsiz olaylardan sonra yeni bir sayfa açmanın peşinde. 

Yaklaşık 1 yıl önce Le Monde, Canard PC ve Mediapart’tan Fransız gazeteci ekibi, Quantic Dream’de sağlıksız bir stüdyo kültürü oluştuğu açıklamış ve konuyla ilgili detaylı bir rapor hazırlamıştı. Le Monde’nin raporuna göre; Quantic Dream’in çalışanları kendi aralarında homofobik, cinsiyetçi ve ırkçı söylemler kullanıldığı, hatta  erkek çalışanların baskın olduğu şirkette kadınların yanında kirli şakalar yapıldığı iddiaları ortaya atılmıştı.  Ünlü oyun stüdyosu bu iddiaların iftira olduğunu söyleyerek gazetecilere dava açmıştı. Daha sonrasında ise kötü çalışma şartları sebebiyle şirketten istifa eden eski bir çalışan, şirkete dava açtı ve şirket davayı kaybetti. 

Yaşanan bu tatsız gelişmelerden sonra ilk kez röportaj veren Quantic Dream‘in patronları David Cage ve Guillaume de Fondaumière, stüdyonun tamamen yeni bir sayfa açtığını ve artık yalnızca PlayStation için oyun geliştirmeyeceklerini açıkladı. Amaçlarının, deneyimlerinin tadını çıkarabilecekleri her platforma yayılmak olduğunu belirten De Fondaumière, “Sony ile 12 yıl birlikte çalıştık. Çok iyi tanıdığımız bu platform için elbette oyun geliştirmeye devam edeceğiz. Fakat artık diğer tüm platformlarda da bulunmak için elimizden geleni yapacağız.” ifadelerini kullandı.

Diğer bir yandan Diablo Immortal‘ın geliştirilmesinde katkıda bulunan Çinli NetEase şirketiyse, Quantic Dream‘e yatırım yapma kararı aldı. Muhtemelen Quantic Dream, büyük platformların yanında oyunlarını mobil platforma da çıkartacak.  Multiplatform bir yapıya sahip olmak isteyen yapım şirketinin en son oyunu Detroit: Become Human, geçtiğimiz yıl sonu itibariyle iki milyonun üzerinde satarak önemli bir başarı elde etmişti.

Eren Babayeğit
the authorEren Babayeğit
Silent Hill'e habersizce düşmüş, God of War'da kin kusmuş, The Last of Us ile bütünleşmiş biri. Kitap okur, duymadığı müzikte dans eder. Yaramaz bir çocuk olursanız, belki bir gün siz de kendisini görebilirsiniz.