SOSYAL MEDYADAN TAKİP EDİN

DİKKAT ÇEKEN HABERLER

HABERLER

Rekabet Kurumu Aral ve 4 Firma Hakkında Soruşturma Açtı

Rekabet Kurumu

Rekabet Kurumu‘ndan oyuncuları oldukça şaşırtacak bir adım atıldı. Aral Ticaret’in dağıtımını yaptığı bilgisayar ve konsol oyunlarını yüksek fiyattan satışa sunduğu ve ana oyun dağıtıcıları ile uyumlu eylem içinde olduğu konusunda gelen şikayetler sonucu başlatılan ön soruşturma sonuçlandı ve soruşturma başlatıldı.

Biraz daha açık biçimde bunun ne demek olduğunu özetleyeyim.

Bildiğiniz üzere Aral Ticaret, Türkiye’ye bilgisayar ve konsol oyunlarını ithal eden en büyük firma. Görünüşe bakılırsa yapılan şikayetler ile Aral’ın yüksek fiyattan oyun sattığı ve bunu ortak çalıştığı firmalar ile anlaşmalı olarak sürdürdüğü Rekabet Kurumu’na bildirmiş. Bu bildirim sonucu başlatılan ön soruşturmayla durumun daha kapsamlı bir soruşturma ile incelenmesi gerektiğine karar verilmiş.

Bunun sonucunda da Aral ile beraber Bimeks, Doğan (D&R), Teknosa ve Vatan gibi firma hakkında soruşturma başlatılması uygun bulunmuş.

Konuyla ilgili biraz daha hukuki dille yapılmış olan açıklamayı Rekabet Kurumu‘nun sitesinden okuyabilirsiniz.

Rekabet Kurumu
Rekabet Kurumu

Rekabet kurumunun açıklamasından şu kısmı da bir kez daha buradan alıntılayarak hatırlatalım:

“Bilindiği üzere, 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesi, teşebbüsler arasındaki rekabeti sınırlayıcı anlaşmaları ve uyumlu eylemleri yasaklamaktadır. Soruşturma, bahse konu teşebbüslerin aralarında yaptıkları yatay ya da dikey anlaşmalarla veya uyumlu eylem halinde bilgisayar ve konsol oyunları alanında 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesini ihlal edip etmediğinin tespiti amacıyla başlatıldı.

*Rekabet Kurulu tarafından alınan soruşturma kararları, hakkında soruşturma açılan teşebbüs ya da teşebbüs birliklerine kararın tebliğ edilmesini takiben kamuoyunun bilgisine sunulur. Kamuoyunun Rekabet Kurulu kararları hakkında bilgilendirilmesi kapsamında yapılan bu açıklamalar, hakkında soruşturma açılan teşebbüslerin ya da teşebbüs birliklerinin 4054 sayılı Kanunu ihlal ettikleri, Kanun kapsamında ceza yaptırımı ile karşı karşıya kaldıkları veya kalacakları şeklinde yorumlanamaz.”

Orhun Kayaalp
the authorOrhun Kayaalp
30 yaşıma geldim hâlâ oyun oynuyorum.