SOSYAL MEDYADAN TAKİP EDİN

DİKKAT ÇEKEN HABERLER

HABERLER

ŞAKALARIYLA KIRIP GEÇEN 5 OYUN

Günümüz oyunları oldukça düz ve katı bir hikayede anlatılıyor. Bu yüzden sık sık bu ciddiyet insanı sıkabiliyor. Bunun yanı sıra kimi oyunlarsa zaman zaman şakalar yapıp komik olduğunu sanıyor. Bu yüzden ortada yakalaması zor bir denge söz konusu. Bu dengeyi yakalayan oyunlarsa uzun bir zaman aklımızdan çıkmıyorlar. Bu listemde şakalarıyla ön plana çıkan 5 tane oyunu derledim.

 

South Park:Stick of Truth

İlk sırada bir klasik olan South Park’ın Stick of Truth var. Eğer dizisini izlediyseniz tanımış olacağınız: Alışveriş Merkezi’nin, Token’ın evinin, Jimbo’nun silah dükkanının ve diğer bütün önemli karakterlerin yerleri belli ve diziye uyumlu. Elimizde oyunun menüsü denebilecek bir telefon var. Oradan Facebook ve benzeri yerlere erişim sağlayabiliyoruz üstelik o ekranda bile espiriler dolu.

 

Portal 1

Portal 1 komik çünkü sizi kırıp geçirecek ince espirilere sahip. Üstüne bol bol absürt espiriler de içeriyor. Oyunda yeni tanıştığımız dostumuz size bol bol şakalar yaparak size öncülük ediyor. Ayrıca belli bir yerden sonra şaka olmayınca oyun monotonlaşmış gibi bile hissettiriyor. Tabi nedir bu Portal? derseniz Portal biri diğerine çıkan geçitler yardımıyla bölümleri geçtiğiniz bir birincil kişi bakış açılı bulmaca temalı oyunudur.

 

The Secret of Monkey Island

Lucas Arts’ın efsanevi serisi Monkey Island, ilk oyununun yenilenmiş haliyle karşımızda. 1990 yılında tanıştığımız The Secret of Monkey Island,Eski olmasına rağmen espiri anlayışını hiç kaybetmeyen oyunlardan biridir.Hangi sene oynarsanız oynayın her zaman size komik gelecektir. The Secret of Monkey Island daha çok karşılıklı konuşmalar ve fotoğraflardan ilerleyen bölümler üzerine kuruludur.

 

Grim Fandango

Tarihler 30 Ekim 1998’i gösterdiğinde oyun dünyasına atılmış en büyük imzalardan biri raflardaki yerini almıştı. Grim  Fandango çıktığı senelere büyük bir bomba etkisi yarattı. Ayrıca hikaye anlatıcılığı ve macera tarzıyla günümüz oyunlarına yön veren bir yapıya da söylenebilir. Hikayemiz El Marrow isminde kurgusal bir şehirde başlıyor ve burayı en basit tabirle –gerçi pek doğru değil ama- ölüm öncesi ölüm diyarı gibi bir tanımla açıklayabiliriz. Ölen ruhların ilk durağı El Marrow’dur ve ebedi, huzur dolu ölümsüz yaşamdan önce, onları bekleyen ilk zorluktur.

 

Stanley Parable

Listenin son oyunuysa The Stanley Parable. The Stanley Parable, Davey Wreden tarafından tasarlanan interaktif kurgu türündeki bir video oyunudur. Oyun, ilk olarak 27 Temmuz 2011’de Half-Life 2 için ücretsiz bir mod olarak yayımlandı. Bu oyun bir anlatıcının Stanley’e yani baş karakterimize ne yapacağını söylemesiyle başlar işte bu noktada Stalney’i ”dediklerini yapmak mı yoksa kafanıza göre takılmak mı? ”sorusu kaplar ve maceramız başlar.