SOSYAL MEDYADAN TAKİP EDİN

DİKKAT ÇEKEN HABERLER

HABERLER

Söz Mod Yapımcılarında! Steam’in Ücretli Mod Girişimine Başka Bir Yaklaşım…

Steam’in ücretli mod satışı sisteminin, çok büyük tepkiyle karşılaştığını ve sistemin iptal edildiğini artık hemen herkes duymuştur. “Mod işi hobi işi”, “Mod yapımcıları bu işe para için girmiyor” vb. pek çok argüman ile mod yapımcıları adına da oyuncular konuşmuştu. Ancak söz sırası şimdi mod yapımcılarında…

Kotaku, oyuncu toplulukları arasında dolaşmış ve özellikle modların konuyla ilgili düşüncelerini derlemiş.

Bizim de gözümüze çarpan noktaları sizlere Türkçe’ye çevirerek özetleyelim istedik.

İlk olarak Edhelsereg isimli geliştiriciyle başlayalım. Edhelsereg’in dediğine göre geliştirdiği modları 200.000 tekil kişi indirmiş ve toplamda yalnızca 2 bağış almış. Aynı zamanda sürekli olarak hiçbir şey geri almadan zaman ve para harcıyor olmaktan dolayı mod yapımını bırakmayı düşündüğünü eklemiş.

Kingofblahs, Kane ve oldbrokenrecord isimli mod geliştiricileri ise mod kullanıcılarının gerçekten mod yapımcılarını umursamadığı acı gerçeğiyle yüzleştiklerini belirtmişler. Bu mod yapımcıları özellikle “mod yapımcılarının bu işi para için yapmadığını” söyleyenlerden rahatsız gibi gözüküyor. Mod yapımcılarını boykota dahi çağıranlar var.

Skyrim oynayanların en çok kullandığı modlardan biri olan SkyUI’ın yapımcısı Mardoxx_ da 9 milyon kez indirilmiş moda 4 yılda toplam 500 dolardan az bağış geldiğini belirtmiş ve eklemiş: “Topluluk diye bir şey yok… Geçtiğimiz 48 saat bunu gösterdi. Hiçbir zaman da bir topluluk olmamış…”

Modların bu fikirleri öncelikli olarak “Mod yapımcıları bu işi para için yapmıyor” mevzusuna ve “Zaten bağış yapılabiliyor” konusuna yönelmiş gibi gözüküyor. Eğer çok daha uzun ve detaylı versiyonlarını okumak isterseniz, Kotaku’nun bu yazısına göz atın.

Söz Steam Mod Yapımcılarında

Orhun Kayaalp
the authorOrhun Kayaalp
30 yaşıma geldim hâlâ oyun oynuyorum.