SOSYAL MEDYADAN TAKİP EDİN

DİKKAT ÇEKEN HABERLER

HABERLER

Steam Controller Tanıtım Fragmanı Yayımlandı

Valve, Steam Controller’ın tanıtım fragmanını yayımladı.

Konsolla PC arasındaki farkı yıkmak isteyen Valve’ın bu yöndeki hamleleri olan Steam Machine’ler ve Steam Controller’lar çok yakında bizlerle olacak. Yüksek teknoloji algılama yetenekleriyle donatılmış bu kumandalar iki adet dokunmatik yüzey ile fare kullanımı simülasyonu sağlamaya çalışırken dokunmatik geribildirim sistemi sayesinde de oyunculara bambaşka bir deneyim yaşatacak. Bununla birlikte, tetik tuşları da iki aşamalı olarak tasarlanmış. Dolayısıyla L2 ile nişan moduna geçip R2 ile ateş etmek yerine sağ tetiğin ilk aşamasına kadar basarak nişan alabilir ve biraz daha basarak aynı tuşla ateş edebilrisiniz. Resmi olarak 10 Kasım’da çıkacak olan Steam Machine’lerin beraberinde gelecek olan, ancak tek başına da alınabilecek bu kumanda ile strateji ve simülasyon gibi fare olmadan oynanması neredeyse imkansız olan oyunların salon ve dev TV ekranı konforunda oynanabilmesi amaçlanıyor. Aynı zamanda klavye ve fare ile oynaması zor olan oyunları da oynamanızı sağlayacağı için bu kumandayla her tip oyunu oynamanız, böylece hem konsola hem bilgisayara para vermek yerine tek bir Steam Machine veya Steam Link aparatıyla hayatınıza devam etmenizi istiyorlar. Tabii Uncharted, God of War, Halo, Forza gibi exclusive’ler olmadan ne kadar başarılı bir plan olur bilemeyiz.

Batı ülkelerindeki pek çok perakendecinin erken siparişlerine resmen başladığı Steam Machine’ler genel olarak uygun fiyatlara alınabiliyor. Zira tıpkı konsollar gibi, parçaları tek tek toplamanızdan çok daha ucuza mal ediliyor. Örneğin üst profil bilgisayarlarıyla ünlü Alienware’in Steam Machine’leri 449 dolardan başlıyor. Önsipariş verebilenler ise Steam Machine’lerine ve Steam Controller’larına 16 Ekim’den itibaren kavuşmaya başlayacak. O tarihten sonra PC oyunculuğunda bir başka Valve devrimi yaşanacak mı göreceğiz.

Peki nedir bu Steam Controller, gerçekten fare gibi kullanılabilir mi diyorsanız, aşağıdaki tanıtım videosunu izleyebilirsiniz. Videoda Cities Skylines oynanışı özellikle dikkat çekiyor, ancak yine de fare hassasiyetini görebildiğimi söyleyemem. Gerçek zamanlı strateji oyunlarında sorun yaşatması muhtemel gibi görünüyor. Siz de videoyu izleyip yorumlarınızı paylaşırsanız seviniriz.

Ege Sağın
the authorEge Sağın
Editör, YouTuber, gamer vb.