SOSYAL MEDYADAN TAKİP EDİN

DİKKAT ÇEKEN HABERLER

HABERLER

Steam Para İade Desteği Getirdi!

Steam Para İade Sistemi

Kullanıcılara sunduğu desteğin çok yetersiz olduğu yönündeki eleştirilerle sık sık karşı karşıya kalan Steam’den, bu konuda olumlu bir adım: Steam’e Para İadesi Desteği geldi. Artık sadece AB ülkelerinde değil Türkiye’de de oyunu iade edip para iadesi alabileceğiz.

Bugünden itibaren Steam’den aldığınız oyunları iade edip parasını geri alabileceksiniz, ancak bu durumun bir takım şartları var. Aşağıda bu şartları detaylı yazacağım, ancak özetle şu üç konuya dikkat etmek gerekiyor:

  • Bir oyunu sadece satın aldıktan sonraki 14 gün içerisinde iade edebilirsiniz.
  • İade edeceğiniz oyunu 2 saatten fazla oynamamış olmanız gerekir.
  • Oyun Steam’den satın alınmış olmalı

Bu iki konuya dikkat ettiğiniz sürece, sorgusuz sualsiz oyunu iade edebiliyorsunuz. Bilgisayarınız oyunu kaldırmadı mı? İade edin. 1 Saat oynadınız ve beğenmediniz mi? İade edin… Oyunu satın aldınız ama iki gün sonra indirime mi girdi? İade edin, indirimli alın. Steam, bazı durumlarda bu kriterleri esnetebileceğini de söylüyor, ancak söz vermiyor. “Siz isteyin, biz inceleyip onaylayabiliriz…” diyor.

Steam Para İade Sistemi
Steam Para İade Sistemi

Steam Para İadesi Süreci

Kriterlere uyan oyunu iade etmek istediğinizde şöyle bir süreç başlıyor: Steam’in yardım sayfasına gidiyorsunuz ve geri ödeme talebinizi bildiriyorsunuz. Bunun için yardım sayfasından “A Purchase” seçeneğini seçip oyunu seçiyorsunuz. “It’s not what i expected” diyip “I’d like to request a refund” seçeneğine tıklayarak gerekli yerleri dolduruyorsunuz.

Bu talebiniz inceleniyor ve uygun bulunduğu takdirde 1 hafta içinde tercihinize göre ya Steam Cüzdanınıza ya da Yaptığınız ödeme yöntemine uygun biçimde hesabınıza paranız yollanıyor.

Ancak parayı kendi hesabınıza almak isterseniz dikkat etmelisiniz Steam her ödeme yöntemine bu uygulamayı yapmıyor. Şu aşamada yalnızca Visa, Mastercard ve American Express kartlarla Steam üzerinden yapılan alışverişlerinizde paranızı hesabınıza geçirmeyi vadediyor. Eğer Mobil Ödeme, banka havalesi gibi BoaCompra aracılığıyla yapılan bir yöntem kullanıyorsanız, malesef paranız hesabınıza gönderilmiyor. Bunun yerine Steam Cüzdan’ınıza geri ödeme yapılıyor.

Eğer bu sistemle ilgili sorularınız varsa Steam İndirimleri ve Haberleri Facebook sayfamızdan sorabilirsiniz.

Steam Para İadesi Hakkında Sıkça Sorulanlar

Steam’den satın aldığım DLC için para iadesi yapılır mı?

Evet. Satın aldıktan sonra 14 gün içinde 2 saatten uzun oynamadıysanız mümkün. Ancak DLC’ler konusunda para iadesi isterken ayrıca bir takım şeylere de dikkat etmek gerekiyor. Örneğin DLC tamamen kullanılmış, modifiye edilmiş ya da transfer edilmiş olmamalı. Örneğin bir DLC karakterinize kalıcı level atlatıyorsa, bu tip DLC’lere Steam geri ödeme yapamıyor. Bu gibi durumlara karşın DLC’lerin satış sayfasında “Geri Ödeme Yapılmaz” ibaresi konulacaktır.

Steam’de yaptığım Oyun İçi satın alımlarda geri ödeme yapılır mı?

Valve tarafından geliştirilmiş oyunlarda yapılan oyun içi satın alımlarda, Steam, 48 saat içerisinde başvurulduğu takdirde para iadesi yapabilir. Satın alınan şey tüketilmemiş, modifiye edilmemiş veya transfer edilmemiş olmalı. 3. kişiler tarafından geliştirilmiş içerikler için, içeriği geliştirenlere “Geri ödeme” opsiyonu sunulacaktır. Aldığınız eşyanın para iadesi kapsamında olup olmadığı satın alırken belirtilecektir.

Bununla beraber Valve tarafından yapılmamış HİÇ BİR OYUN İÇİN OYUN İÇİ SATIŞLARDA para iadesi yapılmayacaktır.

Ön Sipariş ile Aldığım Oyunu Geri İade Edebilir miyim?

Evet. Oyun çıkmadan önce hiçbir şart olmaksızın ön sipariş verdiğiniz oyun için para iadesi talep edebilirsiniz. Bununla beraber oyun çıktığı andan itibaren 14 gün / 2 saat oynama süresi kuralı dahilinde oyunu iade etmek de isteyebilirsiniz.

Steam Cüzdanıma Aktardığım Parayı İade Alabilir miyim?

Evet. Cüzdanınıza yüklediğiniz paradan hiç harcamadıysanız, yükleme tarihinden itibaren 14 gün içinde geri ödeme talep edebilirsiniz.

Bundle Olarak Aldığım Oyunları İade Edebilir miyim?

Evet.  Bundle’ın parçası olan oyunların hiçbirini transfer etmediyseniz oyunu iade edip paranızı geri alabilirsiniz. Ancak bundledaki oyunların toplam oynanma süresi 2 saatten az olmalı. Ayrıca bundle herhangi geri ödeme yapılamayan bir oyun içi eşya veya DLC içeriyorsa satın alma esnasında bu size belirtilecektir.

Steam Dışından Aldığım Oyunları İade Edebilir miyim?

Hayır. Başka sitelerden satın aldığınız oyunları, cd-keyler veya cüzdan kodlarının geri ödemesini Steam yapmaz.

VAC Ban Yediğim oyunu iade edebilir miyim?

Eğer bir oyundan VAC Ban yediyseniz, o oyunu iade edemezsiniz.

Hediyeyi İade Alıp Paramı alabilir miyim?

Bir hediye, hediyenin yollandığı kişi eğer o oyunu kabul edip hesabına eklemişse, para iadesi yapılmaz.

Steam’in Para İade Sistemini Kandırmak Kolay Değil

Steam, bu para iade sisteminin Steam’den oyun almanın risksiz hale getirmek için yapıldığının altını çiziyor ve ekliyor “Bu sistem bedava oyun alabileceğiniz bir sistem değil”.

Eğer Steam, sistemi suistimal ettiğinizi düşünürse sizin para iadesi sistemini kullanmanızı engellemeyi tercih edebiliyor.

Bununla beraber Steam, şunu söylemekten de çekinmiyor:

Bizce bir oyunu bilmeden indirimlerden önce satın almak ve indirimler başladığı zaman bu oyunu iade edip hemen indirimli fiyattan satın almak bu sistemi suistimal etmeye çalışmak anlamına gelmiyor.

Dolayısıyla pek çok oyuncunun korkusu da bu sistemle sona ermiş oluyor 🙂

Orhun Kayaalp
the authorOrhun Kayaalp
30 yaşıma geldim hâlâ oyun oynuyorum.