SOSYAL MEDYADAN TAKİP EDİN

DİKKAT ÇEKEN HABERLER

HABERLER

Steam’e Türk Lirası Desteği Geldi! Peki Neler Değişiyor?

Steam

Beklenen gün gelip çattı ve Steam resmi olarak Türk Lirası’yla satış yapmaya başladı. Bunun yanında Türk kullanıcıları için yeni ödeme yöntemlerini de kullanıma sundu. Tüm bunlara bu haberin devamında değineceğiz, ancak öncelikle hepimizin esas ilgilendiği fiyatlandırma meselesiyle konuya girelim.

Öncelikle Steam söylediği gibi Steam Cüzdanlarımızda bulunan parayı bugünkü kur ile çevirdi. Yani cüzdanımızdaki paranın değeri kaybolmadı. Bu durum, biz oyuncuların hanesine artı puan olarak yazıldı. Peki ya oyun fiyatlandırmaları?

Daha önce sık sık oyun fiyatlandırmalarının sabit kur üzerinden yapılacağını tahmin etmiştik, ancak durumun bundan farklı olduğunu gördük. Anlaşıldığı kadarıyla Steam, oyunların fiyatlarını yapımcılar ile birlikte belirleyerek oyuncuya sunacak. Bu da demek oluyor ki bazı oyunlar yüzümüzü güldürürken bazıları da bize herhangi bir kâr sağlamayacak. Örnek vermek gerekirse 50 dolar’dan satılan Shadow of Mordor’u 75 liradan ve 60 dolarlık Evil Within’i 90 lira’dan satın alabilirken, 60 dolarlık bir başka oyun olan Assassin’s Creed Unity’nin satış fiyatı 179 lira. İlerleyen günlerde fiyatlara bir düzenleme gelebilir elbet, ancak ilk gün itibariyle durum bu.

Steam
Steam
Peki Steam Ödeme Yöntemlerinde ne gibi değişiklikler yaptı?

Öncelikle çok büyük bir eksi olarak gördüğüm bir noktaya değineyim: Paypal ile ödeme kaldırılmış. Steam’e girdiğim günden beri PayPal kullanan biri olarak bu beni rahatsız etti ve bu konuda yalnız olduğumu da düşünmüyorum. Kredi Kartı bilgilerini Steam’e vermek istemeyen kullanıcılar sanal kart kullanmayı deneyebilir, ancak bu da online bankacılıktan işlem yapmayı da gerektirdiğinden, satın alma işlemlerini uzatacaktır.

Gelelim yeni ödeme yöntemlerine. Öncelikle Steam BoaCompra adı verilen dünyaca ünlü ve güvenilir bir ödeme ortağı kullanmaya başlamış. Bunun aracılığıyla da Mobil ödeme ve Çevrimiçi Bankacılık yöntemleriyl ödeme yapmak mümkün hale gelmiş.

Turkcell mobil ödeme yöntemiyle ödemeyi telefon numaranız ve gelen sms’i onaylayan bir mesaj atmanız ile işleminizi tamamlamak mümkün oluyor.

Çevrimiçi bankacılık yönteminde ise BoaCompra size bir banka hesabı numarası (IBAN) ve referans numarası veriyor, hesaba 24 saat içinde havalenizi referans numarasını da kullanarak yaptığınızda işleminiz kısa bir süre içinde tamamlanıyor. Bu işlemlerle ilgili detaylı bilgiyi bu adresten de okuyabilirsiniz.

Orhun Kayaalp
the authorOrhun Kayaalp
30 yaşıma geldim hâlâ oyun oynuyorum.