SOSYAL MEDYADAN TAKİP EDİN

DİKKAT ÇEKEN HABERLER

HABERLER

Take-Two CEO’su: “GTA V’i Sevmiyor ve Rahatsız Edici Buluyorsanız Almayın”

2

Geçtiğimiz hafta GTA V’in Avustralya perakendecileri Target ve Kmart oyunun satışını durdurma kararı almıştı. Firmanın genel müdürü Jim Cooper konu hakkında, müşterilerinden aldıkları geri dönüşlerin çok önemli olduğunu ve GTA V’in aşırı kan ve kadına şiddet içeriği nedeniyle şikâyetler aldıklarını söylemişti.

Bu yasaktan sonra Avustralyalı GTA hayranları kadına şiddet içeriğinin sadece GTA V’te olmadığını, o halde şiddet içeren tüm içeriklerin kaldırılması gerektiğini vurgulamak adına firmayla alay edilen birçok imza kampanyası başlattı. Popüler kitap serisi “Grinin Elli Tonu yasaklansın”, “Kmart mağazalarındaki bıçak satışları yasaklansın”, “Mario yasaklansın çünkü doğal yaşamı yok etmeye yönlendiriyor” bu imza kampanyalarından sadece birkaçı.

İmza kampanyalarının en dikkat çekeni ise Hristiyanların kutsal kitabı olan İncil’in yasaklanmasının istenmesi. Nedeni ise kadınları öldürmeye teşvik etmesi olarak belirtiliyor ve şu ana kadar 55.000’i aşkın imza toplanmış durumda.

Oyunun dağıtıcısı Take-Two’da bu konuda sessizliğini artık bozdu ve dijital medya konferansında firmanın CEO’su bu 2 distribütörü topa tuttu. Take-Two CEO’su Karl Slatoff konuyla ilgili olarak:

” ‘Almak istemiyorum’ bu gayet anlaşılır bir şey ve bu gerçekten bir çözüm. Eğer oyunu sevmiyor ve rahatsız edici buluyorsanız o zaman almayın. Ama bir kişi veya bir grup insan için milyonlarca insanın hakkını elinden almak doğru değil.

GTA V şu ana kadar 34 milyon sattı ve bir grup insana uyup bu şekilde yasaklamalar getirilseydi bu insanlar oyunu alamayacaktı. Özgür toplumu kısıtlıyorlar, bu bir ifade özgürlüğü ve bunu kısıtlamak tehlikeli bir yol seçmek demek. Bu bizim için sektöre göre olduğundan daha hayal kırıklığına uğratıcı bir şey. Yaptığımız işler bundan etkilenmeyecek, bizim için bir değişiklik olmayacak. Fakat bu istemediğimiz bir şey çünkü bu kötü bir liderlik seçimi” diyerek 2 Avustralyalı perakendecinin kararını eleştirdi.

Grand Theft Auto serisi yıllardır oyun sektörünün yaramaz çocuğu ve tek suçlusu. Serinin her oyunu liderlerin, siyasilerin hedefi olmuş, yasaklamalara, kısıtlamalara maruz kalmış, ülke meclislerinde yasaklanması için tartışmalar yaşanmıştır. Oyunun +18 derecelendirmesi yetmemiş, sanal gerçeklik ile gerçekliği ayıramayan patronlar ve liderler tarafından yasaklanmıştır. Ancak görünen o ki bu durum Rockstar Games’in umurunda değil ve günümüz dünyasını en eleştirel bir şekilde yapımlarında sunmaya devam edecekler.

Bora ÇİTİM
the authorBora ÇİTİM
Rockstar Games ve Grand Theft Auto Hayranı, GTATurk & RockstarTurk Yöneticisi, Web Tasarım & Arayüz Geliştirici