SOSYAL MEDYADAN TAKİP EDİN

DİKKAT ÇEKEN HABERLER

E-SporHABERLER

TESFED İLK CANLI YAYININI GERÇEKLEŞTİRDİ

Türkiye E-Spor Federasyonu (TESFED) Başkanı Alper Afşin Özdemir, Türkiye E-Spor Federasyonunun, Zula oyununun sahibi InGame Group ile yaptığı iş birliği protokolü sonrasında, AA muhabirinin sorularını yanıtladı. ( AA - Anadolu Ajansı )

Türkiye E-spor Federesyon başkanı Alper Afşin ÖzdemirTürkiye E-spor Federasyonu Resmi Twitch Platformunda canlı yayın gerçekleştirdi. Gerçekleştirilmiş ilk yanında bu sektör hakkında merak edilenleri açıklamak istediğini belirten Alper Afşin Özdemir, Riot Games ve In Game Group ile yapılan protokoller hakkında bilgi verirken, esporun gelişimi için bu tarz firmalarla masaya oturulup, doğru kararların alınması gerektiğini belirtti. Elektronik sporları daha tanınır hale getirmek için yapılan protokol paketinin; firmalarla beraber yapılacak etkinlikleri, lisanslı esporcuları ve federasyona üye olacak kulüpleri kapsadığını açıkladı. 

Bununla beraber Espor Arena açılışının ülkemiz için önemli bir gelişme olduğunun üstünde duran Alper Afşin Özdemir, ilk amaçlarının espor farkındalığını siyasi ve kamu  nezdinde arttırmak, espor’u ülke çapında genele yaymak olduğunu belirtti. Yapılan protokoller dahilinde liseler ve üniversiteler arası turnuvalar düzenleneceğini açıklayan Türkiye E-spor Federesyon Başkanı, FIFA Süper Lig‘i için önemli adımlar atacaklarını, bu işi çok önemsediklerini ve 2019-2020 sezonunda Esüper Lig‘i hayata geçirmek istediklerini espor severlerle paylaştı.  

Espor lisansları hakkında gerekli düzenlemeler yapılacağı ve temin edilen bu lisansın ilerleyen süreçte esporcular için çok daha fazla fayda sağlayacağını da sözlerine ekleyen Alper Afşin Özdemir,  çok yakın bir zamanda Türkiye Espor Milli Takımı forması oluşturulacağını ve milli takımlar bazında hiçbir turnuvayı kaçırmak istemediklerini belirtti. İstanbul tekelinde bulunan esporun,  anadoluda da yayılması için ellerinden geleni yaptıklarını, firmalar tarafından düzenlenen turnuvalar için şu an bir çözüm bulamadıklarını ve bunun için gerekli aksiyonların alınacağını belirten TESFED başkanı,  ilk amaçlarından birinin de federesyona ait bir kurum oluşturmak olduğu, kısa vadede olmasa da uzun vadede bu spor kompleksini hayata geçirebileceklerini açıklamalarına eklerken, Twitch yayınlarını önemsediklerini ve düzenli bir şekilde yayınların devam edeceğini duyurdu. Ülkemizde günden güne gelişen esporun, nerelere geleceğini beraber gözlemleyeceğiz. 

Eren Babayeğit
the authorEren Babayeğit
Silent Hill'e habersizce düşmüş, God of War'da kin kusmuş, The Last of Us ile bütünleşmiş biri. Kitap okur, duymadığı müzikte dans eder. Yaramaz bir çocuk olursanız, belki bir gün siz de kendisini görebilirsiniz.