ActionHABERLERMAKALELERStrateji

THE UNIVERSIM İnceleme

The Universim İnceleme

The Universim, geliştiriciliğini ve yayımcılığını Crytivo isimli stüdyonun yaptığı sandbox, simülasyon, strateji, city builder türünde bir yapım. Oyun almış olduğu 4 adet ödül ( Coolest indie of the year 2015, Indie of the year 2015 (editors choice), Indie of the year 2015 (Players Choice), Gamers voice awards 2018 ) ile başarılı bir indie olarak dikkat çekiyor. Kickstarter üzerinden topladıkları bağışlar ile bu oyunu yapan firma, oyuncuyu kararsız bırakan bir yapım ortaya çıkarmış durumda.

 The Universim, ilk gördüğünüzde ve oynamaya başladığınızda sizi heyecanlandırmaya başlıyor. Bir şehir yapma oyunundan çok daha fazlası olduğunu ve derin bir strateji öğesine sahip olduğunu ilk bakışta anlıyorsunuz. The Universim bir gezegen üzerinde uygarlık yarattığımız ve bu uygarlığı gelişmesini, ilerlemesini, sosyalleşmesini sağladığımız strateji türünde bir şehir yapma oyunu. Oyunda, mevsimsel geçişler ve mevsimlerin etkisi, kültür, sağlık, inanç gibi pek çok öğeyi kontrol ediyorsunuz. Uygarlığınız için gerekli olan her ortamı ve her şeyi siz hazırlıyor yada yapıyorsunuz. Bazen tanrısal güçlerinizi kullanıp insanların arasında aşk ilişkisi yaratabiliyor, mevsimleri değiştirebiliyor, yağmur yağdırabiliyor, yada insancıklarınıza tanrısal bir dokunuş yapıyorsunuz. Bu noktaya kadar yazdığım her şey bu oyunun ne kadar hoş ve oynaması keyifli bir oyun olduğunu gösterir şekilde. Bu duruma, bir de Türkçe dil desteğini eklense tadından yenmez gibi görünüyor. Ancak durum maalesef ki tam olarak öyle değil. Daha oyuna başlar başlamaz Türkçe dil desteğinin henüz çok yetersiz olduğunu, çoğu yazının çevrilmediğini, hatta bırakın çevrilmesini İngilizcesinin dahi yazmadığını görüyorsunuz ve pek çok yazıda karşınıza Missing Transation uyarısı çıkıyor. Oyunu İngilizce olarak başlattığınız zaman sorunsuz bir şekilde oynuyorsunuz. Uygarlığınızın nerede başlayacağını seçiyor ve kaderlerine yön veriyorsunuz. Birer birer nüfus artıyor, mevsimler gelip geçiyor, yıllar akıyor ve uygarlığınız gün geçtikçe gelişiyor. Bazen doğal felaketler ile karşılaşıyorsunuz ve bunlar için önlem alıyorsunuz. Bir bakmışsınız ki artık uygarlığınızda insanlar kendi arasında seçim yapıp yönetim belirliyor ve modern insanlığa doğru gidiyor. Bir anda sorunlar baş gösteriyor. Medeniyetiniz için yeni gelişmeler açmak istiyorsunuz ancak pek çok özelliğin yakında geleceğini görüyorsunuz. Toplumunuzdaki insanlara eğitim verecek kadar ilerlediğiniz zaman, insanlar esrarengiz şekilde ölmeye başlıyor, adeta uygarlığınıza bir lanet çöküyor, insanlar üremiyor, intihar ediyor, yada mapte bir yerlere sıkışıp buga giriyor. İnsanlar size inanmayı bırakıyor, sürekli yorgun oluyorlar, çalışmıyorlar, göz önünde fazlaca su olsa dahi suyun azlığından şikayet ediyorlar. Oyun size açık açık söylemiyor ama şimdilik gelebileceklerinizin sınırına geldiniz diyor ve uygarlığınız yavaş yavaş yok oluyor. Ne denerseniz deneyin olmuyor.

Kullanıcı olarak 49 lira verip oynadığınız bu oyuna darılıyorsunuz. Karşınızda tam olarak henüz bitmemiş bir oyun var çünkü. Daha yapım aşamasındaki bir oyunu satmaya çalıştıklarını görüyorsunuz. Bahsettiğim seviyelere gelene kadar da 5 6 saatiniz geçiyor, dolayısıyla oyunu da iade etme gibi bir imkânınız kalmıyor. Oyun genel yapısı itibariyle oldukça hoş ve keyifli. Bundan yıllar sonra güzel bir oyun olacaktır ancak şimdilik daha çok, toy, yürümeyi yeni öğrenmiş bir çocuk adeta. Umarım en yakın süre içerisinde yürümeyi yeni öğrenmiş gelecek vaat eden bu oyunu, bir yetişkin olarak görür ve saatlerimizi keyif ile bu oyuna adarız.