SOSYAL MEDYADAN TAKİP EDİN

DİKKAT ÇEKEN HABERLER

HABERLER

Tüm Sürprizleri, Oyun Duyuruları ve Haberleriyle BlizzCon 2014

Yıllara meydan okuyan oyun geliştiricilerinin listesini yapacak olsak, Blizzard listenin yukarılarında yer alır. Warcraft, Starcraft, Diablo gibi oyunlarıyla hayatımıza giren ve çok ciddi büyüklükte bir fanatik hayran topluluğu oluşturan Blizzard, şüphesiz ki bu başarısını attığı doğru adımlara borçlu. Blizzard’ın oyuncuları bir araya getiren etkinliği BlizzCon, yıllardan beri bu doğru adımlardan biri oldu.

BlizzCon 2014, her sene olduğu gibi heyecanla beklediğimiz ve belki de yılın en önemli oyun etkinliklerinden biriydi. E tabi Blizzard da bu durumun farkında olduğundan en güzel haberlerini yine BlizzCon’da verdi.

Peki BlizzCon 2014’te bu yıl neler vardı? Bunu yazının devamında uzun uzun konuşacağız, ancak kısaca bahsetmek gerekirse World of Warcraft, Starcraft, Diablo ve Hearthstone ile ilgili gelişmeler paylaşıldı. Bildiğimiz ve beklediğimiz haberlerin dışında Blizzard’ın bize bir de sürprizi oldu. 17 yılın ardından Blizzard ilk kez yeni bir oyun duyurdu: Overwatch.

Yazının devamında sırasıyla bütün bu oyunlara değineceğiz. Hazırsanız, Blizzcon 2014’ün altın çocuğu Overwatch ile başlayalım. 🙂

Overwatch

Overwatch, aslına bakacak olursanız birkaç ay önce yapılan isim tesciliyle hayatımıza girmişti. BlizzCon 2014’te duyurulmasıyla da oyunun ne olduğunu öğrenmiş olduk. 17 yıl aradan sonra Blizzard’ın yepyeni bir oyunun duyurusunu yapması elbette heyecan verici oldu. İşin daha da güzel yanı ise bir süredir gizlilik ile yürütülen bu oyunu oynayabilmek için çok uzun süre beklemeyecek olmamız. Blizzard dersini iyi çalışıp gelmiş olacak ki, Overwatch’a ait bol sayıda içeriği oyuncuya sundu. Yayınlanan CGI trailer’ı aşağıdan bir izleyin sonra yazımıza devam edelim.

Şimdi başa saralım ve Overwatch’tan biraz söz edelim. Overwatch, 6’ya 6 oynanacak bir takım tabanlı aksiyon FPS oyunu. Oyunda çok sayıda oynanabilir karakter olacak ve bu karakterlerin her biri kendine has yeteneklere sahip. Blizzard bu sayede her karakterin kendine has bir oyun tarzına sahip olacağını iddia ediyor.

Oyundaki haritalar da belirli görevleri yerine getirmek üzerine kurulmuş. Bayrak ele geçirme ve belirli noktaları ele geçirme gibi tanıdık multiplayer modları üzerinde çeşitlenen bir harita sistemi mevcut. Anlaşıldığı kadarıyla Blizzard bu yöntem ile oyuncuların bireysel yeteneklerinden çok takım olarak becerilerini öne çıkartmayı amaçlıyor.

Overwatch’ın bir single player modu bulunmayacağı da belirtiliyor. Ancak karakterlerin bir geçmişi ve kendine has hikayesi olacak. Zaten Blizzard’ın geri plandaki hikayeler yaratmaktaki başarısı düşünüldüğünde, farklı bir biçimde olacağını da zannetmiyorduk. Arkaplanda kalan hikayeler ile oyundaki kahramanlara karakter kazandırmak, başlıca hedeflerden biri gibi gözüküyor.

Tüm bunlarla beraber, Overwatch’ın henüz ücretsiz bir oyun mu yoksa öde ve oyna yöntemini kullanan bir oyun mu olacağına dair kesin bir bilgi yok. Blizzard’ın kesin olarak sözünü verdiği tek şey, hangi yöntemi seçerlerse seçsinler oyuncular için adil bir uygulamanın yapılacağı.

Overwatch’ın betası 2015 yılında oyuncularla buluşacak.

Overwatch
Overwatch

Hearthstone

BlizzCon 2014’ün bir diğer altın çocuğu da benim fikrimce Hearthstone oldu. BlizzCon 2014’ün açılış seramonisi esnasında Hearhstone’a gelecek olan ilk eklenti paketi Goblins vs Gnomes duyuruldu. Goblins vs Gnomes, adından da anlaşıldığı üzere Warcraft evreninin minik mucitleri olan Goblinler, Gnomelar ve onların yarattıkları icatlar üzerine kurulu bir eklenti paketi olacak.

Goblins vs Gnomes, oyuna 120’den fazla yeni kart ekleyecek ve bu kartlar arasında patlayan kuzular gibi ilginç kartlar da bulunuyor. Eklenti paketinin temasına uygun olarak, oyunun rastgeleselliğini artıran kartlar da ilk bakışta göze çarpıyor. Bununla birlikte, gelecek bu ek paketinin Hearthstone’un çehresini epey değiştireceği ve stratejik derinliği de artırması bekleniyor.

Goblins vs Gnomes aralık ayında çıkacak. Açıkçası hem Overwatch’ın hem de Goblins vs Gnomes’un çok bekletmeden oyuncuyla buluşacak olması gözlerimizi doldurdu. Blizzard, bizi çok bekletmeden iş yapmazdı ama hadi hayırlısı. Başımıza taş yağmasa bari 🙂

Goblins vs Gnomes
Goblins vs Gnomes

Bu arada BlizzCon 2014’te Android kullanıcıları için de bir müjde verildi. Goblins vs Gnomes ek paketinin çıkışıyla beraber, Hearthstone Android işletim sistemli tabletlere de çıkışını gerçekleştirecek.

Goblins vs Gnomes bir yana düzenlenen Hearthstone şampiyonasıyla ilgili de birkaç kelime yazmak gerekir. BlizzCon 2014’te düzenlenen Hearthstone Dünya Şampiyonasının kazananı Firebat oldu ve 100 bin dolarlık ödülü evine götürdü. Blizzard Hearthstone’u geliştirirken bir e-spor oyunu yaratmayı amaçlamadıklarını daha önce belirtmişti. Ancak yapılan şampiyonaya gösterilen ilgi ve Blizzard’ın da bu ilgiye ilgiyle karşılık vermesi, Hearthstone’u daha bir süre e-spor arenasında göreceğimizin sinyallerini veriyor ki bu durumun da gayet isabet olacağı kanaatindeyim.

World of Warcraft - Warlords of Draenor
World of Warcraft – Warlords of Draenor

Warcraft

Burada size Warcraft 4’ün duyurulduğu haberini vermek isterdim, ancak malesef böyle bir duyuru yapılmadı. Warcraft sunumlarının ana odağı World of Warcraft’a yeni gelecek olan Warlords of Draenor oldu. BlizzCon’a gidenler Warlords of Draenor’a ait bir takım içeriklere göz atma fırsatı bulabildi, ancak bunun dışında oyun ile ilgili pek fazla bilgi yoktu.

Warcraft cephesindeki bilgiler çoğunlukla çekimleri yapılan Warcraft filmine yönelikti. Filmin yönetmeni Duncan Jones film ile ilgili bir takım bilgiler verdi ve ilginç de bir benzetme yaptı. Jones, yapılan filmin Avatar filmi ile Yüzüklerin Efendisi’nin karışımı şeklinde nitelendirdi. Açıkçası böyle bir benzetmenin bizi heyecanlandıracağını mı düşündü bilemiyoruz. Benim şahsi fikrim bu açıklamanın biraz talihsiz olduğu şeklinde. Ancak tabiki Warcraft’ın hala adına yakışır bir film olacağını ummaya da devam ediyoruz.

Bununla beraber, BlizzCon katılımcıları filme ait, hala üzerinde çalışılan, bir trailer görme fırsatı buldular. Henüz görüntüleri internette bulmak mümkün olmasa da yakında yayınlanacağını umuyoruz.

Heroes of the Storm
Heroes of the Storm

Heroes of the Storm

Blizzard’ın MOBA türündeki oyunu Heroes of the Storm, BlizzCon 2014’te güzel haberlerle gelen oyunlardan bir diğeriydi. Oyun henüz alfa aşamasında olmasına rağmen, ilgi görmeye devam ediyor. Tabi bu ilgi hali hazırda MOBA dünyasını domine eden Dota 2 ve League of Legends’ın tahtını sallamaya yetmese de, Blizzard Heroes of the Storm geliştirilmesinde havlu atmak için henüz çok erken olduğu fikrinde.

BlizzCon’da Heroes of the Storm’un 2015’in ocak ayında kapalı beta testine başlayacağı duyuruldu. Tabi yapılan tek duyuru bu da değildi.

Heroes of the Storm’a yine Warcraft evreninden tanıdığımız Jaina Proudmoore, Thrall, Sylvanas Windrunner gibi karakterler eklenerek şampiyon sayısı artırılacak. Bununla beraber Sky Temple, Tomb of the Spider Queen ve Diablo temalı bir harita oyuna eklenecek.

Diablo 3 Reaper of Souls
Diablo 3 Reaper of Souls

Diablo

Diablo benim bu BlizzCon’da önemli yeri olacağını düşündüğüm oyunlardan bir tanesiydi, ancak tahminimde yanıldığım ortaya çıktı. BlizzCon 2014’teki en zayıf halkalardan bir tanesi malesef ki Diablo oldu.

Diablo’nun bende bu denli hayal kırıklığı yaratmasının sebebi, biraz da ikinci eklenti paketinin duyurulacağına kesin gözüyle bakmamdı. İkinci bir eklenti paketinin geleceğinden hala eminiz, ancak zannettiğimizden daha geç gelecekmiş gibi gözüküyor.

BlizzCon 2014’te Diablo ile ilgili haberler çoğunlukla Reaper of Souls’un gelecekteki patchlerine yönelikti. Josh Mosquiera ve ekibi yakında çıkacak olan patchlerde oyunlardaki eşyalarda ve greater riftlerde ne gibi değişiklikler yapılacağını anlattılar. Her ne kadar bunlar da beklediğimiz değişikliklerden olsalar da aslında çok da büyük olmayan bir patch’in tanıtımı yapılmış oldu. Sonuç olarak 2 gün süren BlizzCon 2014’te toplamda 4 saatlik Diablo sunumu yapıldı.

BlizzCon 2014 Geride Kalırken…

BlizzCon 2014, Overwatch gibi güzel bir sürpriz ve bolca güzel haberle geride kaldı. Biz oyuncuların her zaman daha fazlasını istediğini bir kenara koyacak olursak, gayet tatmin edici bir BlizzCon’un geride kaldığını söylemek de mümkün.

Bir de tabi oyunlar bir yana, kapanış seramonisinde sahne alan Metallica’yı anmadan geçmeyelim. Nasıl bir konser oldu anlatmak istedim, ancak söyleyecek çok da bir şey gelmedi aklıma, zira Metallica yine bildiğimiz gibiydi… Şahane bir BlizzCon, şahane bir konserle sona erdi.

Orhun Kayaalp
the authorOrhun Kayaalp
30 yaşıma geldim hâlâ oyun oynuyorum.