SOSYAL MEDYADAN TAKİP EDİN

DİKKAT ÇEKEN HABERLER

HABERLERRPG

VAMPIRE: THE MASQUERADE – BLOODLINES 2 İLE İLGİLİ TÜM DETAYLAR

Vampire: The Masquerade – Bloodlines, 2004 yılında yayımlanan bir RPG oyunuydu. Oyun her ne kadar döneminde muazzam bir popülariteye ulaşmamış olsa da sadık hayran kitlesi ve vampir temasını konu alan başka RPG oyunlarının pazarda bulunmaması sebebiyle devam oyunu senelerdir bekleniyordu.

Paradox Interactive ve Hardsuit Labs, Vampire: The Masquerade – Bloodlines‘ın devam oyununun oyuncularla buluşacağını müjdeledi. Serinin devam oyununun ismi ise Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2 olacak. 

White Wolf Publishing‘in geliştirdiği bir masa oyunu üzerinden uyarlanan ve günümüz Los Angeles‘ında gizli bir vampir topluluğunu konu alan ilk oyunun ardından, Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2 Seattle’da geçecek. Oyunun görüntülerinden ve renk paletinden şehir tasarımının cyberpunk evrenlere olan benzerliği dikkat çekiyor. 

İlk oyunun geliştiricisi olan Troika Games, oyunun satışlarının çok da iyi gitmemesinin ardından devam oyununu çıkarmak konusundaki çalışmalarını rafa kaldırmıştı. Fakat oyuncuların yıllar boyunca süren ilgisi oyunun topluluğunu canlı tutmaya devam etti ve Vampire: The Masquerade: Bloodlines zamanla değeri anlaşılan bir yapım haline geldi.

Seattle‘da “Camarilla” adlı birden çok vampir grubunun bir araya gelmesinden oluşan örgütün mahkemesine çıkan ve muhtemelen ölüm cezası alacak olan karakterimiz, mahkemenin saldırıya uğraması sonucunda ortamdan kaçıyor ve yavaş yavaş vampir hiyerarşisinin basamaklarını tırmanmaya başlıyor. 

Oyun içerisinde geliştikçe karakterimiz süzülme, telekinezi ve hatta form değiştirerek cisimlerin içinden geçebilmek gibi yetenekler kazanıyor. Dolayısıyla oyunun tıpkı ilk oyun gibi yoğun RPG elementleri içereceğini söyleyebiliriz.

Ayrıca tıpkı ilk oyundaki gibi ana görevlerden ayrılıp şehir içerisindeki hubları ziyaret edebileceğiz ve farklı karakterlerden görevler alarak karakterimizi geliştirebileceğiz. Pier 55, Pioneer Square ve Seattle‘ın kenar mahalleleri gibi birçok bölgeyi oyunda deneyimleyebilirken ayrıca Seattle‘ın altında yer alan kurmaca yeraltı şehrini de keşfedeceğiz.

Bu kurmaca yeraltı şehrinin, 1889 yılında gerçekleşen yangında kullanılmaz hale gelen bölümlerinden ilham alınarak tasarlandığı da sunumda açıklandı. 

Oyunda yer alan birden fazla vampir “ailesi” ile ilişkiler kuracağız. Tıpkı ilk oyundaki gibi oyunda sosyalleşme oldukça önemli bir yer taşıyor olacak. Örneğin bir vampir ailesi ile kurduğumuz iyi ilişkiler bir diğer aile ile aramızın bozulmasına yol açabilecek. Ayrıca bu vampir ailelerinin farklı kültürlerdeki vampir mitlerinden ilham alınarak farklı özelliklerde tasarlandığı da söyleniyor. 

Ayrıca bazı durumlarda sosyal yeteneklerimizi kullanarak kaba kuvveti işin içine karıştırmadan da olayların içerisinden sıyrılabileceğiz.

Sunumda oyunun dövüş mekaniklerinin yalnızca vampir güçlerine odaklanmayacağı ve yakın dövüş silahı olarak kullanılabilecek birçok cismin oyunda kullanılabilir olarak yer alacağına yer verildi. Oyunun dövüş mekaniklerinin yoğunlaştığı alan ise yakın dövüş olacak gibi görünüyor.

Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2‘nin net çıkış tarihi henüz açıklanmadı. Fakat fragmanın sonunda oyunun 2020 yılının ilk çeyreğinde çıkacağı ifade ediliyor.

Baturhan Yondemir
1989 yılından bu yana Prince of Persia oynuyorum.