SOSYAL MEDYADAN TAKİP EDİN

DİKKAT ÇEKEN HABERLER

HABERLER

World of Warcraft’a Yasal Altın Satışı Gelebilir

Spider-Man

Blizzard, World of Warcraft oyuncularının yasal olarak altın alışverişi yapabileceği bir sistem getirmeyi düşünüyor.

Bütün MMO’larda olduğu gibi WoW’da da yasadışı olarak altın satışı büyük sorunları beraberinde getiriyor. Oyun ekonomisi olumsuz etkilenebildiği gibi pek çok oyuncu da dolandırıldığıyla kalıyor. Blizzard da 10 senenin ardından bu konuda daha uzlaşmacı bir yöntem uygulamaya karar vermiş olacak ki dün yayımladıkları bir forum başlığıyla konuyu oyuncularının tartışmasına açtı. Ne kadar yasaklarlarsa yasaklasınlar bu yaygın sistemin önüne geçemeyeceklerini en sonunda anlamış olacaklar ki hem “para yabancıya gitmesin” hem de “daha güvenli alışveriş imkanı olsun” diyerek oyun içinde bir altın alım/satım sistemi getirmeyi düşünmeye başlamışlar.

Farklı MMO’larda, örneğin EVE Online, zaten bu gibi işlemler mevcut. WoW’a getirilmesi planlanan yöntem gerçekten oynayan bireysel oyunculara yarayan bir sistem, altın satış “şirketleri” bu kısmın dışında kalacaklar. Bu sistemde oyuncular gerçek para vererek “oyun süresi jetonu” denen eşyalar alabilecekler. Kullanıldığında oyun sürenizi belirli bir süre uzatan bu eşyaları da altınla takaslayabilecekler. Yani altını ihtiyacından çok olan oyuncular oyun süresi masraflarını bu yöntemle karşılayabilecek ve çok vakti olmayan oyuncular da altın ihtiyaçlarını böylece giderebilecek.

Tabii bu yöntemle gerçek para kazanmak isteyenler tatmin olmayacak ve o sektör muhtemelen tüm hızıyla devam edecek. Blizzard’ın bu yönteminin en büyük etkisi risk almak istemeyen ama altın kasacak vakti de olmayan (ben, ben, ben!) oyuncuların güvenli bir şekilde altın satın almasını sağlamak olacak. Saatlerce uğraşıp kastığı altını “satmak” isteyen bir oyuncu örneğin zaten 2 senelik oyun süresi ödenmişse o altınları direkt nakde çevirmek isteyecektir. Şimdilik bu sistem sadece fikir aşamasında ve Blizzard forumlarında oyuncularla tartışılacak. Resmileşip resmileşmeyeceğini hep birlikte göreceğiz.warlords of draenor sinematik

Ege Sağın
the authorEge Sağın
Editör, YouTuber, gamer vb.