HABERLER

Worlds’e Bakış! Çeyrek Final: SHR-EDG

2014 World Championship

League o Legends 2014 Dünya Şampiyonasında grup aşamaları tamamlandıktan sonra Çeyrek Finallere kalan ekipler Yarı Finaller için mücadelelerine devam ediyor. Çeyrek Finallerin ikinci etap ilk gününde iki Çin ekibi Star Horn Royal ile Edward Gaming takımları arasında BO5 üzerinden oynandı. Zorlu karşılaşmanın galibi 3-2 ile Star Horn Royal oldu.

no images were found

İlk Karşılaşma- Kazanan: SHR

 

SHR-EDG İlk Karşılaşma Seçim ve Yasaklama Ekranı
SHR-EDG İlk Karşılaşma Seçim ve Yasaklama Ekranı

İlk karşılaşmada takımlar birbirlerinin ormanını istila etmeye girdiler ama iki takımda farklı taraftan girdikleri için takım savaşı göremedik. Ancak koridor değişikliği yapan EDG takımı Kayle’ın maviyi koruması için beklerken yakalanması ve son anda skor vermekten kurtulması üzerine SHR takımının kendi mavi güçlendirmesini alacağını düşünerek rakibin mavi güçlendirmesini çaldı. Koridor safhasında ilk dakikalarda bir girişim olmazken 5, dakikadan sonra ilk skor geldi. Orta koridorda fazla açılan Orianna, koridor değişikliği sebebiyle ormancısı ile birlikte tecrübe puan kazanan Ryze ve ormancı Kha’nın baskınıyla karşılaştı. Lulu’nun katılımıyla birlikte ilk kanı Ryze döktü. Aradan çok geçmeden boş koridorları ittiren oyuncular EDG, yukarı koridordan, SHR ise alt koridordan aynı anda sayılabilecek bir zamanda ilk kuleleri yıktılar.

Dakika 10’dan sonra ilk takım savaşı yapıldı. Ejderha için hazırlanan takımlar’dan SHR takımı katliam yaparak skor avantajını eline aldı. Lucian’ı ters tarafta yakalayan EDG takımı Lucian’a doğru hamle yapınca, Lucian sıçra büyüsü ile oradan kaçmayı başardı. EDG takımı 5’e 4 bir takım savaşına rakibini zorlayacağını düşünürken Lee Sin’in takımını beklemeden savaş başlatması ve takımı yetişemeden skor vermesi üzerine dağınık yakalanan EDG ekibi SHR’ın gazabına uğradı ve katliam vererek ejderi kaybetti. Daha sonra SHR ekibi, rakibini orman içerisinde tek yakalayarak, skor vermeden skor avantajını korumayı başardı. Bu skor avantajını bir de Baron’la süslemek isteyen SHR’ın Baron denemesi facia ile sonuçlandı. Rakibini iyi bir pozisyonda yakalayan EDG ekibi rakibinin tüm üyelerini öldürmeyi başarsa da, Lucian’ın Baron’u takımına kazandırmasına engel olamadı. Daha sonra Kayle’ı tek başına yakalayan SHR rakibinin eksik olmasının avantajını kullanarak rakibinin merkezine doğru saldırmaya başladı. SHR ekibi, takım savaşına zorladığı rakibini, bir kişi fazla olmalarının avantajı ile birlikte öldürünce ilk oyunun galibi oldu ve seriye 1-0 önde başladı.

İKİNCİ Karşılaşma- Kazanan: SHR

 

SHR-EDG İkinci Karşılaşma Seçim ve Yasaklama Ekranı
SHR-EDG İkinci Karşılaşma Seçim ve Yasaklama Ekranı

İkinci karşılaşma da bu sefer SHR ekibi koridor değişikliğine gitti. Ancak bu pek işlerine yaramadı. Çünkü EDG takımı, hem 2 kule alarak öne geçti hem de yukarı koridora yapılan 5 kişilik baskınla birlikte 2 skor alıp kule sayısını üçe çıkardı. Ancak bu skor avantajını korumayı başaramayan EDG, başarısızla sonuçlanan takım savaşları ve üstüne bir de Baron’u kaybetmesiyle birlikte SHR’ın gerisinde kalmaya başladı. Karşılıklı kazanılan takım savaşlarından sonra Baron’u kazanan SHR, alt koridordan miniyonların da ittirmesiyle birlikte oradan ittirmeye başladı. Daha sonrasında yapılan takım savaşını kazanmayı başaran SHR ekibi Nexus’u yıkarak skoru 2-0’a getirmeyi başardı.

ÜçÜncÜ Karşılaşma- Kazanan: EDG

 

SHR-EDG Üçüncü Karşılaşma Seçim ve Yasaklama Ekranı
SHR-EDG Üçüncü Karşılaşma Seçim ve Yasaklama Ekranı

Üçüncü karşılaşma EDG için büyük öneme sahipti. Çünkü kaybetmeleri durumunda turnuvaya deva edeceklerdi. SHR kanadında ise kazanmaları durumunda Yarı Finaller’e kalmaya hak kazanacaktı. Oyunun başında iki takımda temkinli başladı. Ancak daha sonra kazanmak zorunda olan EDG, aşağı koridora toplu baskınlar düzenleyerek skor avantajını eline geçirdi. Tüm maç boyunca rakibine sadece 1 Ejderha kaptıran EDG oyunun orta bölümünde başarısız takım savaşları çıkarsa da oyunun erken döneminde aldığı skor avantajını kaybetmedi. Global görevleri aksatmayan EDG oyunun son dönemine doğru 7-3 kule üstünlüğü sağladı. Kulelerdeki bu üstünlük onlara bedava bir Baron kazandırmaya da yardımcı oldu. Oyun sonunda yapılan takım savaşını kazanan EDG maçı kazanarak skoru 2-1’e getirdi ve seriyi dördüncü maça taşıdı. Şanslarını devam ettirdi.

DÖRDÜNCÜ Karşılaşma- Kazanan: EDG

 

SHR-EDG Dördüncü Karşılaşma Seçim ve Yasaklama Ekranı
SHR-EDG Dördüncü Karşılaşma Seçim ve Yasaklama Ekranı

Bir önceki karşılaşma ile morallenen EDG takımı bu maçı da alarak seriyi son maça taşıma niyetiyle maça çıktı. SHR takımı ise bir önceki maçta yapamadıklarını şimdiki maçta yapıp işi daha fazla uzatma niyetinde değildi. Çünkü bu maçı da kaybetmeleri durumunda rakip iyice morallenecek ve 2-0 geriden gelmenin azmiyle son maça daha moralli daha hırslı çıkacaktı. O yüzden bu maç kritik bir öneme sahipti. Oyunun başı yine bir önceki maç olduğu gibi sakin geçti. Bir önceki karşılaşmada alt koridora baskın yapan EDG takımı bu sefer de üst koridora hakimiyet kurarak yine oyunun erken safhasında skor avantajını eline aldı. Yukarı koridordan ittiren EDG son kuleye kadar yukari koridoru ittirdi. Bire bir ejder skoruna rağmen skor avantajını biran olsun kaybetmeyen EDG çok hızlı bir biçimde baron alıp rakibinin merkezini iki kere kuşatıp büyük ölçüde zarar verdi. Tekrar toplanıp son bir darbe indirmeyi amaçlayan EDG istediğine ulaştı ve maçın skorunu 2-2’ye getirmeyi başardı. Özellikle Irelia ve dünyanın en iyi Lee Sin oyuncusu olarak kabul edilen InSec’ın Lee Sin ile oldukça kötü bir performans sergilemesi ve EDG oldukça hızlı bir oyun bitirme çalışması ile oyun sonuçlandı. Oyun 27 dakika sürdü. Ve çekişmeli seri beşinci ve son maça taşındı.

BEŞİNCİ Karşılaşma- Kazanan: SHR

 

SHR-EDG Beşinci Karşılaşma Seçim ve Yasaklama Ekranı
SHR-EDG Beşinci Karşılaşma Seçim ve Yasaklama Ekranı

Son karşılaşma oldukça çekişmeli geçmesi bekleniyordu. Takımlar son stratejilerini ortaya koydu. SHR ekibi maça koridor değişikliği yaparak başladı ve alt koridor ikilisini yukarı koridora gönderdi. Bunu fırsat bilen EDG ekibi hemen Ejderha’ya yöneldi ve hanelerine yazdırdılar. Yukarı koridorun kulesini yıkan SHR’da normal dizilişine dönüş yaptı. Oldukça temkinli oynayan iki ekip ilk 10 dakika boyunca skor alamadı. İlk skor 13. dakika da EDG takımından geldi. Alt koridora baskın deneyen ve sonuç alamayan Syndra ileride olan Orianna’ya kombosunu attıktan sonra ormancısı Kha’nın da dahil olmasıyla birlikte Orianna’yı kestiler. Bu sırada Jarvan IV’ın kombosunu hızlı bir refleks ile atlatan Kha’da skorun takımında kalmasını sağladı. Daha sonra ise skor avantajını koruyamayan EDG ekibi SHR’ın maçı eşitlemeye çalışmasına engel olamadı.

İki takımında birbiriyle aynı durumda olduğu dakikalarda SHR ekibi Baron’u alarak fırsat yaratmak istedi. ama ne zaman Baron almaya çalışsalar EDG ekibi o Baron’u onların almasına müsaade etmedi. 2-2 olan Ejderha durumu ve skor olarak tek fark ile EDG önde olmasına rağmen kulelerde 4-3 önde olan SHR ekibi para olarak öndeydi. Bu yüzden bu Baron’u kesinlikle kaptırmak istemeyen SHR sonunda Baron’u kendisine almayı başardı. Ejderha’da da üstünlüğü ele geçiren SHR ekibi arayı açmaya başladı. İkinci Baron için hazırlanan SHR ekibini fark eden EDG ekibi Baron’a doğru yöneldi. İşte karşılaşmada ibrenin hangi takımın tarafına yöneleceği kritik nokta da burada yaşandı. Skoru 2-0’dan buraya getirmeyi başaran EDG ekibinin tüm çabası burada hunharca harcandı. EDG ekibinden Koro1, görüşü olmadığı çalıya doğru Face Check dediğimiz kafa atınca SHR ekibi o çalıdan üstüne fırlayıp rakibini gafil avladı. Hem Baron’u garantileyen SHR daha sonra alt koridorunda ittirilmiş olmasıyla birlikte oradan ilerleyerek girdikleri takım savaşını kazandı ve zora soktukları turu tekrar kendilerine getirdiler. Bu sonuç sonrası Yarı Finaller’e kalan ekip SHR olurken, EDG ekibi ise turnuvaya veda etmiş oldu. SHR ekibinin rakibi ise yapılacak olan NaJin White Shield ile Oh My God takımları arasında maçın galibi olacak.

Günün sonunda aklımızda kalanlar ise SHR ekibinin 2-0 yaptıktan sonra EDG karşısında oldukça zorlanması ve serinin 2-2’ye gelmesi. InSec’in kendisinden beklenilmeyecek kadar kötü bir Lee Sin performansı.Son karşılaşmada Koro1’in yaptığı büyük hata olarak belirtebiliriz.

Sercan 'SirJohnNacreS' Özdemir
26 Yaşına bastı. Fenerbahçe Arma Sevdalısı, Multi Arena oyunların hastası. Film, dizi, kitap, müzik konuşma noktası. Kaynama noktası ise bilinmiyor. Ktüzede. Düşüncede bir Einstein, uygulama bir Sabri Sarıoğlu.