SOSYAL MEDYADAN TAKİP EDİN

DİKKAT ÇEKEN HABERLER

HABERLER

Worlds’e Bakış! Çeyrek Final: SSW-TSM

2014 World Championship

League o Legends 2014 Dünya Şampiyonasında dönüşü olmayan zorlu viraja girildi. Grup aşamaları tamamlandıktan sonra Çeyrek Finallere kalan ekipler Yarı Finaller için mücadele edecek. Bugünün tek karşılaşması Samsung White ile Team Solo Mid takımları arasında BO5 üzerinden oynandı. Zorlu karşılaşmanın galibi 3-1 ile Samsung White oldu.

no images were found


İlk Karşılaşma- Kazanan: SSW

 

SSW-TSM İlk Karşılaşma Seçim ve Yasaklama Ekranı
SSW-TSM İlk Karşılaşma Seçim ve Yasaklama Ekranı

İlk karşılaşmada SSW takımı koridor değişikliğine gitti. Kule avantajına dönüştürülemeyen bu koridor değişikliği sadece Ryze’ın Lulu’dan önde başlamasına sebep oldu. 10. Dakikaya doğru tekrar eski düzene dönüldü. İlk dakikalarda oyunda skor çıkmazken, ilk kuleyi TSM 14. dakikada almayı başardı. Rakip ormanda rakibini yakalayan ve ilk kanı da dökmeyi başaran TSM devam eden savaşta Bjergsen’in de yanlış oyunuyla 1-0 önde başladığı savaştan 2-1 yenik ayrılarak rakibine avantaj sağladı. Oyunun ilerleyen bölümlerinde SSW bu avantajı kullanmayı bildi. Sırasıyla 2 ejder alıp kuleleri indiren SSW, rakibin oyuncularını ormanlarında tek tek yakalayıp farkı açmayı başardı. Harita görünürlüğü üst düzey olan SSW’ın rakip ormana atılmış tam 7 totemi vardı ve bunların 4 tanesi süresiz pembe totemlerdi. Görüş üstünlüğü ile birlikte rakibine adım atma şansı tanımayan SSW oldukça başarılı savaşlarla rakibini saf dışı bırakmayı başardı. Alt koridordan İnhibitör kulesi almaya giderken TSM’den Wildturtle ve Bjergsen’nin ikili ayrık ittirmelerini fırsat bilip, hızlı bir şekilde alt koridordan oyunu bitirmek için kuşatmaya başladı. Wildturtle ve Bjergsen dönemeden çoktan Nexus’un bir kulesini yıkmayı başaran SSW bu süreçte Mata’nın etkili Thresh performansıyla rakiplerini yakalayıp takımının katliam yapmasını sağladı ve SSW böylece Nexus’u yıkıp ilk maçın galibi oldu.

İkİncİ Karşılaşma- Kazanan: SSW

 

SSW-TSM İkinci Karşılaşma Seçim ve Yasaklama Ekranı
SSW-TSM İkinci Karşılaşma Seçim ve Yasaklama Ekranı

İkinci karşılaşma öncesinde fikirlerini sunan TSM koçu Reginald’a göre ilk maçın stresi ve gerginliği yüzünden böyle bir karşılaşma sergilediklerini, kendilerini toparladıklarını ve TSM gibi oynamaya başlayacaklarını söyledi. Ancak bu karşılaşma Reginald’ın dediklerinden çok uzak geçti. İlk maçta rakibini tartan SSW bu karşılaşmaya daha rahat başladı ve ilk dakikalardan üstünlük kurmayı başardı. Özellikle beklenmeyen bir seçim olan Singed ile koridorlarda baskı yaratmayı başaran SSW, global görevlerdeki istikrarı ile öne geçmeyi başardı. Rakip ormanı kendi ormanı gibi kullanan SSW yine görüş hakimeyetini büyük ölçüde sağlayarak rakiplere karşı kurdukları tuzak denemeleriyle başarıya ulaştı. TSM daha sonra rakibinin uyguladığı taktiği kullanarak bir pusu denemesine girdi. Ancak harita görüşü yetersiz olan TSM hiç farkında olmadan Baron’u SSW’a kaptırdı. Daha sonra kendilerine geleceklerini düşündükleri SSW ekibi TSM ile karşılaşmak yerine direk oyunu bitirmek için kuşatmaya başlayınca TSM pustuğu yerden çıkıp savaş başlatmak zorunda kaldı. Ancak eşya ve para bakımından geride oldukları için yeterli hasarı çıkaramayan TSM, SSW’a takım savaşıyla birlikte ikinci maçı da vermek zorunda kaldı.

ÜÇÜNCÜ Karşılaşma- Kazanan: TSM

 

SSW-TSM Üçüncü Karşılaşma Seçim ve Yasaklama Ekranı
SSW-TSM Üçüncü Karşılaşma Seçim ve Yasaklama Ekranı

Üçüncü karşılaşmada SSW biraz tarzının dışına çıkan seçimler yaptı. İlk iki karşılaşmayı kazandığı için daha rahat olan ekip sanırım ileride kullanabilecekleri bir kompozisyon denemesi yapmak istedi. Öteki taraftan TSM’de bu maçı kaybetmesi durumunda elenecek olması endişesi sebebiyle daha dikkatli bir seçim süreci geçirdi. Bunun avantajını da kullanmak isteyen TSM oyunun başlarında direk rakibini oyundan düşürmek için baskın girişiminde bulundular ve 2 skor alarak avantajı almayı başardı. Bu avantajı da iyi kullanan TSM rakibinin ilk iki karşılaşmada uyguladığı harita hakimiyetini maç boyunca ellerinde tutarak ve rakibinin silahını kullanarak koridorlara toplu baskınlar ile skor avantajını yükseltmeyi başardı. İlk Ejderhayı çaldırmasına rağmen devam eden savaşta 2 skor daha çıkarması ile Ejderha kaybını azaltan TSM daha sonraki Ejderhaları almayı başardı.SSW oyuna geri dönmeye çabalasa da her girişimi baltalayan TSM rakibine geri dönüş şansı vermedi. Özellikle Amazing’ın Jarvan IV performansı ile rakibinin iç hatlarına kolay girmeyi başaran TSM kazanılan takım savaşları sonrasında rakibini yenmeyi başardı ve skoru 2-1’e getirerek seriyi dördüncü maça taşıdı.

DÖRDÜNCÜ Karşılaşma- Kazanan: SSW

 

SSW-TSM Dördüncü Karşılaşma Seçim ve Yasaklama Ekranı
SSW-TSM Dördüncü Karşılaşma Seçim ve Yasaklama Ekranı

Dördüncü karşılaşmada SSW, üçüncü karşılaşmanın aksine kendi tarzına geri dönüş yaptı ve Imp rahat olarak oynadığı Twitch’i kendine seçti. Yasuo’yu bu sefer TSM’e bırakmayan SSW kendi takımı için seçmeyi başardı. Farklı olarak SSW takımı Braum tercihini hiç düşünmeden gerçekleştirdi. Üçüncü karşılaşmayı kompozisyon deneme olarak gerçekleştirdiği, SSW’ın bu karşılaşmada belli oldu. Çünkü karşılaşma başlar başlamaz SSW ilk iki karşılaşmada iyi yaptıklarını tekrar sergilemeye başladı. Özellikle Braum ve Twitch ikisiyle koridorlara hakimiyet kuran SSW ekibi TSM’i oyundan düşürmeye başladı. Rakibine Ejderha şansı bile tanımayan SSW, gerçekleşen Ejderha savaşında Twitch ile mükemmel oynayan Imp’ın pentakill atması sonucu avantajlı ekip konumuna geçtiler. TSM ise kule alarak farkın daha da açılmamasını önlemeye çalışsa da SSW’ın kurduğu kompozisyona pek direnemediler. Bu yüzden süreli ayrık ittirmelerle rakibiyle savaşmadan sadece görevlere odaklanarak oyunu dondurmayı seçti. Rakibine Baron’u da kaptıran TSM kendi üslerine dönmek yerine rakibin ormannında konuşlanarak açık olan İnhibitörleri hedef aldılar. Aslında yapmak istedikleri ilk başta olumlu gidecek gibi gözüyordu. Rakibinin bu hamlesini farkedemeyen SSW orta koridordan oyunu ilerletiyordu ve rakibin sahasına geçtiği gibi TSM bulundukları yerden ayrılarak SSW’ın sahasını kuşattılar. Ancak biran tereddüte düşen TSM  oyuncuları, ormancısı Amazing’i İnhibitör başında yalnız bırakarak geri dönmeye çalışınca tüm taktiği ellerine yüzlerine bulaştırdılar. Bu fırsatı iyi değerlendiren SSW takımı dağılan rakibini kolayca yakalayıp skor almaları sonucunda bu sefer kuşatmayı kendileri gerçekleştirdiler. Kuşatmayı savunmayı başaramayan TSM rakibine boyun eğmek zorunda kaldı ve karşılaşmayı 3-1 kaybetti. Bu sonuçlar neticesinde TSM turnuvadan elenirken, SSW ekibi Yarı Finallere katılmaya hak kazandı. SSW ekibinin yarı finaldeki rakibi ise yarın yani 4 Ekim 2014 tarihinde saat 08.00’da yapılacak olan SSB-C9 karşılaşmasının galibi olacak.

Gerçekleşen bu seriden akıldan kalanlar ise, Imp’ın attığı muazzam pentakill, TSM’in kaybettiği üç karşılaşmada da uygulamaya çalıştıkları taktikte amatörce davranıp başarısız olması.

Imp’ın TSM karşısında attığı Pentakill;

Sercan 'SirJohnNacreS' Özdemir
26 Yaşına bastı. Fenerbahçe Arma Sevdalısı, Multi Arena oyunların hastası. Film, dizi, kitap, müzik konuşma noktası. Kaynama noktası ise bilinmiyor. Ktüzede. Düşüncede bir Einstein, uygulama bir Sabri Sarıoğlu.