SOSYAL MEDYADAN TAKİP EDİN

DİKKAT ÇEKEN HABERLER

HABERLER

Worlds’e Bakış: D Grubu!

NaJin White Shield

League of Legends 2014 Dünya Şampiyonası’nda ikinci etapta yer alan D grubu maçları tamamlandı ve son 2 çeyrek finalist daha belli oldu. Kore ekibi NaJin White Shield ve Kuzey Amerika ekibi Cloud9 çeyrek finallere yükseldi.

Kore’de sürpriz yaparak eski şampiyon SKT T1 K’i eleyerek üçüncü sıradan turnuvaya katılan NaJin diğer Koreli ekiplere nazaran daha tecrübesiz olarak görülüyordu. Ancak Kore takımı olması sebebiyle de grubun favorisi olarak gösteriliyordu. Wildcard’la gelen Brezilya temsilcisi Kabum! e-Sports turnuvaya gelme hikayesi oldukça ilginç. Brezilya’daki rakiplerinde yer alan Koreli oyunculara rağmen bu işin Koreli olmakla olmadığını gösterdi. Favori olmadığı turnuvadan zaferlerle çıkıp Wildcard’a gelen ekip burada da aynı performansı sürdürüp Worlds’e katılmayı hak kazandı. Ancak Kabum! e-Sports’tan beklentiler ile DP’dan beklenenlerle aynıydı. Otoriteler, ikincilik için Alliance ve Cloud9’ın çarpışacağını düşünüyordu.

D Grubu-Takımlar: NWS(NaJin White Shield), C9(Cloud9), ALL(Alliance), KBM(Kabum! e-Sports)

no images were found

Kore takımlarının yenilebileceğinin bir örneğini de bu grupta gördük. NWS tam iki kere devrildi. Grupta ikincilik mücadelesi yaşanırken, olay birden zirve yarışına döndü. Gelin sürprizlerle dolu D grubuna bir göz atalım.

İkinci etabın ilk gün karşılaşmalarında C9 ve NWS takımları KBM ile karşılaştılar ve iki ekipte rakibini devirmesini bildi. Ancak şunu söylemek gerekirse KBM takımı DP gibi kabullenen bir oyun yapısı göstermedi ve belkide imkansız görüneni daha önce başardıkları için pes etmeden çabalamadan mücadele gösterdi. Diğer bir karşılaşma ise İkincilik için mücadele etmesi beklenen iki ekip arasında gerçekleşti. C9 ile ALL arasında geçen mücadeleyi C9 seçim ekranında kazandı. Rakibine göre oyunun son döneminde iş yapacak şampiyon tercihi yapan ALL, C9’un oyunun başındaki etkili oyununa cevap veremeyince oyunu geç bölüme taşıyamadı ve rakibine yenildi. Böylece C9, 2-0 ile günü kapattı.

İkinci günün ilk karşılaşması oldukça hararetli geçti. Özellikle ALL ekibi NWS’i tabiri caizse elinden kaçırdı. Oyunun erken döneminde tüm koridorlarda üstünlük kurup 7-0’lık bir fark yakalayan ALL ilerleyen dönemde Tabzz’ın şüpheli eşya seçenekleri ve GerillA’nın muhteşem Thresh performansını engelleyemedi ve elindeki maçı rakibine verdi. Böyle 2 yenilgi alan ekipte moraller düşmüştü. Sonraki maçta gruba 2-0 başlayan iki ekip NSW ile C9 arasında yaşandı. Aynı gün FNC’in SSB’u yenmesi üzerine düşünceler acaba bu maçta da Koreliler kaybedecek mi sorusundaydı. Ancak beklenen olmadı. Zefa’nın Corki performansı ile başlayıp ilerleyen oyunun galibi NWS oldu. Günün son karşılaşması ise zayıf rakibi karşısında zafer alıp moralleri düzeltmek isteyen ALL ile Brezilyalı ekip KBM arasında gerçekleşti. Shook’un Lee Sin ile üst koridoru besleyip LEP’ten 3 kez skor çıkarması üzerine oyunun başında yakaladığı avantajı iyi değerlendiren ALL karşılaşmadan zafer ile ayrıldı.

Üçüncü günün karşılaşmalarında ALL, C9 ile karşılaştı. İkincilik mücadelesi için önemli olan bu karşılaşmayı ALL kazanmak zorunda olduğunu biliyordu. C9 ise zafer alıp yerini sağlama almak istiyordu. Ancak bunda başarı sağlamayadı. Shook’un Rammus tercihi ile rakibini şaşırtmasının yanı sıra iyi bir performas sergilemesi ve Wickd’ın Irelia ile buna destek vermesi üzerine üstünlük kuran ALL ekibi zafere ulaştı. NWS ekibi ise KBM karşısında zorlanmadan galip gelerek liderliğini sürdürmeye devam etti. Günün son karşılaşması ise NWS ile ALL arasında geçti. İlk maçta rakibini elinden kaçıran ALL bu sefer hesabı kesmek istiyordu. C9 maçından aldıkları zafer ile oldukça morallenen takım, aynı hırs ve istekliliği NWS karşısında da sürdürdü. Özellikle Shook’un KBM karşısındaki etkili Lee Sin oyunun bir benzerini NWS karşısında izledik. Rakip ormanda sadece 1 kez güçlendirme alınmasına izin veren Shook daha sonraki tüm güçlendirmeleri kendi takımına kazandırdı. Bunun üstüne de bir de ejderha çalınca ve oradan bir skor da çıkarınca NWS oyundan iyice düştü. Lee Sin ile tüm haritaya hakimiyet kuran Shook’un etkili performansı sonrası Kore takımları ikinci yenilgisini tattı. Böylece günü iki zaferle kapatan ALL ekibi ikincilik için iddialı bir konuma geldi. Çünkü ertesi gün yapacağı tek karşılaşma KBM ekibiyleydi. Kazanmalarına kesin gözüyle bakıyorlardı.

Shook’un Lee Sin ile NWS’tan Ejderha’yı çalması

Son gün karşılaşmaları sürprizler üzerine sürprizler içeriyor. Tüm maçlar hayati değerler taşıyordu. Çünkü kazananlarına göre grup şekillenecekti. Henüz ne birinci olacak takım belliydi ne de ikinci. Tek belli olan KBM’un elendiğiydi. Günün ilk karşılaşmasını KBM’a karşı oynayan C9 deyim yerindeyse ecel terleri döktü. İlk üç günde dökülen LEP’in yaptığı Ryze tercihi oyunu domine etti. Ancak Minerva’nın etkisiz Jinx oyunu sebebiyle takım savaşlarını kazanmayı bilen C9 maçı da kazanmasını bildi. Günün ikinci karşılaşması KBM ile ALL arasında oynandı. C9’un kazanmasıyla birlikte, mutlaka kazanması gereken ALL zayıf rakibi karşısında galip geleceklerini düşünüyorlardı ki ummadık taş baş yardı. ALL’ın KBM’u yeteri kadar ciddiye almaması onlara pahalıya patladı. Adeta kupon yatırtan maçta, KBM’un kurduğu takım kompozisyonuna dikkat etmeyen ALL ağır bir yenilgi tattı. Ryze, Elise, Ahri, Jinx ve Morgana seçimlerini yapan KBM bu kompozisyonun getirilerini oldukça iyi kullandı. ALL ise rakibini yeterince ciddiye almaması sonucunda kaybeti ve C9 ile NWS arasında oynanacak maçtan NWS’ın galibiyet haberini beklemeye koyuldu. Ancak bir diğer sürpriz de bu maçtan geldi. Kore ekibi NWS karşısında oldukça etkili bir oyun göstermeyi başaran C9 rakibini yenmesiyle birlikte ikincilik yerini garantilemekle kalmadı aynı zamanda NWS ile tekrar, zirve yarışı için Tiebreak maçına kaldı. Ancak NWS’ın Tiebreak’deki etkili oyunu ve Samsung Blue ile karşılaşmayı istememesinden ötürü, galip gelerek, o kadar da değil dedi ve zirveye yerleşti.

KBM’un ALL’ı devirdiği maçın özeti

Tüm maçlar sonunda akıllarda kalan, NWS’ın iki yenilgi alması, tüm Avrupa ekiplerinin turnuvaya veda etmesi, ummadık taş KBM’un ALL’a maçların oynanmadan kazanılmayacağını öğretmesi ve C9’un ikincilik için mücadele ederken kendini zirve yarışında bulması oldu. Karşılaşmalar sonucunda NWS 5Z-2B, C9 4G-3B ile çeyrek finale kalmaya hak kazanırken, ALL 3Z-3B ile pişmanlık, KBM 1Z-5Y ile şeref sayısını almanın gururunu yaşıyordu. İşte puan durumu;

D Grubu

Sercan 'SirJohnNacreS' Özdemir
26 Yaşına bastı. Fenerbahçe Arma Sevdalısı, Multi Arena oyunların hastası. Film, dizi, kitap, müzik konuşma noktası. Kaynama noktası ise bilinmiyor. Ktüzede. Düşüncede bir Einstein, uygulama bir Sabri Sarıoğlu.