SOSYAL MEDYADAN TAKİP EDİN

DİKKAT ÇEKEN HABERLER

HABERLER

Xbox Live ve PlayStation Network Noel’de Saldırıya Uğradı

Oyun dünyası dün gece yaşanan saldırılarla sarsıldı. Hem PSN hem de Xbox Live aynı anda saldırıya uğradı ve milyonlarca oyuncu Noel günü online oyun keyfinden mahrum kaldı.

Daha önce bir Sony yetkilisinin bulunduğu uçağı bomba ihbarı yaparak geri döndürmeyi başaran Lizard Squad, günler öncesinden Noel günü saldırıp ikisini de çökerteceğini açıklamıştı. Rakipleri olan Finest adlı grup ise onları durduracaklarını söylemişti. Görünüşe göre Finest başarısız oldu. Çünkü yaklaşık 18 saattir PSN ve Xbox Live hizmet veremiyor. Lizard Squad ise bu sabah saat 6’da yaptığı açıklamada saldırıları 2 saat önce bitirdiklerini, şu anda yaşananların sadece saldırı sonrası sunucuların kendine gelememesinden kaynaklandığını söyledi.

İşin daha da ilginç tarafı, milyonlarca oyuncunun Noel keyfini kurtaran kişinin Megaupload kurucusu Kim Dotcom olması. Kim Dotcom, saldırıları bitirmesi için Lizard Squad ekibine tam 3000 adet Mega Privacy Premium hesabı teklif etti. Lizard Squad ekibi saldırıyı durdurduklarını ve Kim Dotcom’dan cevap beklediklerini söyledi, sonrasında da Kim Dotcom, Dr. Seuss’un Grinch hikayesindeki gibi Noel’in kurtarıldığını müjdeledi. Daha sonra ortaya çıkan detaylarda ise Lizard Squad’a tam 3000 adet yıllık 100 dolar değerinde üyelik verildiği ve Xbox ve PSN’e bir daha saldırmamaları durumunda ömür boyu aboneliklere dönüşeceğinin sözü verildiği görülüyor. Bunu kabul eden Lizard Squad’a Kim Dotcom üstüne basa basa “bir daha bu hizmetlere dokunmamanız lazım, yoksa hesaplar anında iptal edilir” dediği ve Lizard Squad’ın da “sorun yok” diyerek yanıtlıyor. Bu konuşmaları aşağıdaki fotoğrafta görebilirsiniz.

Bunun ardından Lizard Squad, Kim Dotcom’un şirketinin ufak bir reklamını yaptıktan sonra PSN ve Xbox’a saldırılarını süresiz durdurduğunu açıkladı. Yıllık 300.000 dolar değerinde bir fedakarlıkla PSN ve Xbox Live’ı kurtaran Kim Dotcom’a teşekkür ediyoruz. Son zamanların en ilginç dijital saldırısı da böylece son bulmuş oldu. Umarız böyle olaylar tekrarlanmaz. Sonuçlara bakacak olursak da, henüz PSN de Xbox Live da kendine gelebilmiş değil. İkisinde de ciddi sorunlar devam ediyor ancak özellikle eski nesil konsollarda dün gecekine göre çok daha akıcı bir durum söz konusu. Yeni nesil konsollarda ise bağlantı sorunları yaşanmaya devam ediyor, ancak akşam saatlerinde bu sorunların da çözülmesi bekleniyor.

Kaynak: Kotaku

lizard twitter

Ege Sağın
the authorEge Sağın
Editör, YouTuber, gamer vb.