SOSYAL MEDYADAN TAKİP EDİN

DİKKAT ÇEKEN HABERLER

HABERLER

XiaoWeiXiao ve FORG1VEN’dan Takımlarına Büyük Darbe!

CS 2017

Biri Amerika LCS biri de Avrupa LCS’inde forma giyen profesyonel oyuncular olan XiaoWeiXiao ve FORG1VEN’dan yapmış oldukları ihlal ile takımlarına büyük darbe geldi.

İlk olarak FORG1VEN’dan başlayalım. Bahar sezonunu SK Gaming’te geçiren ve normal sezonun MVP’si seçilmeyi başaran oyuncu, Yaz Sezonu için Gambit Gaming’e transfer olmuştu. Son haftasına girdiğimiz Avrupa LCS’inde  takımının en ihtiyacı olduğu sırada FORG1VEN Riot Games tarafından dört maçla cezalandırıldı.

Sebep olarak ise son dönemlerde oynadığı karşılaşmalarında %70’inde raporlanan ve karşılaşma sırasında ırkçı davranışlar sergileyen ve örnek olması gerekirken kötü davranışlarda bulunması olarak gösterildi. Bu sebep dolayısıyla Yunanlı oyuncu Konstantinos “FORG1VEN” Tzortziou dört maç boyunca takımıyla maçlara çıkamayacak.

Konstantinos "FORG1VEN" Tzortziou
Konstantinos “FORG1VEN” Tzortziou

Amerika LCS’inde Team Impulse adına orta koridorda yer alan Yu “XiaoWeiXiao” Xian’ın durumu ise daha da kötü. Çünkü XiaoWeiXiao, sezon boyu men edilmesi tehlikesiyle karşı karşıya. Bildiğiniz gibi Elo-Boost (hesabın ligini para karşılığında yükseltme) olayı Riot Games tarafından yasaklanan bir durum. Geçtiğimiz sene ülkemizde de örneklerini yaşamıştık. Ağır cezası bulunan bu olaya Team Impulse’nin orta koridor oyuncusu XiaoWeiXiao’un da adı karıştı.

XiaoWeiXiao, Çin sesli konuşma programı olan WeChat üzerinden tanıştığı biri ile yaptığı görüşme neticesinde Elo-Boosting pazarlığına geçmiş. Bunun için takım koçları Alex Gu’nun da kullandığı Skype adresini veren Yu Xian’ın konuşmaları gün yüzüne çıktı. Yaptığı görüşmelerde hesabı Master Ligi’nde yüksek puana ulaştırmak için $1300 talep ettiği ve paranın PayPal hesbaına yatması gerektiği belirtilmiş. Para yattığı gibi işleme başlayacağı belirten XiaoWeiXiao, yükseltiği hesabı takım arkadaşı olan ormancı rolündeki  Lee “Rush” Yoon-jae ile bir çok kez ikili olarak oyuna girdiği yapılan yayınlarda da görülmüş.

Riot Games e-Spor menajeri olan Hunter Leigh, yaptığı açıklama ile Yu “XiaoWeiXiao” Xian’ın şuçunu itiraf ettiğini ve soruşturma tamamlanana kadar oyundan uzaklaştırıldığını duyurdu.

Alex Gu hakkındaki soruşturma devam ediyor. Skype adresinin kullanılması sebebiyle bu işlere bulaşıp bulaşmadığı konusunda araştırmalar yapılıyor. Alex Gu, konuyla ilgili olarak daha sonrasında bir açıklamaya yapacağını belirtti.

Daha önceki örneklere bakacak olursak Yu “XiaoWeiXiao” Xian’ın en az bir sezon uzaklaştırma alacağı ön görülüyor. Bu durum ile birlikte 2015 Dünya Şampiyonası’ yolunda Team Impulse büyük bir darbe almış oldu.

Yu “XiaoWeiXiao” Xian
Yu “XiaoWeiXiao” Xian

 

Sercan 'SirJohnNacreS' Özdemir
26 Yaşına bastı. Fenerbahçe Arma Sevdalısı, Multi Arena oyunların hastası. Film, dizi, kitap, müzik konuşma noktası. Kaynama noktası ise bilinmiyor. Ktüzede. Düşüncede bir Einstein, uygulama bir Sabri Sarıoğlu.