SOSYAL MEDYADAN TAKİP EDİN

DİKKAT ÇEKEN HABERLER

HABERLER

Yallah Şoför Yallah! Şöför Dostu Simülasyon Oyunları

Merhabalar sevgili Multiplayer takipçileri, bu yazımızda sizler için insanı kendine bağımlı hale getirebilen araç simülasyon oyunlarına kısaca bakıyoruz.
Simülasyon oyunları son yıllarda çeşitlilik olarak epey bir yol katetti. Günümüz simülasyon oyunlarında kedi’den çiftçi’ye, tamirciden şöföre, keçiden ayı’ya (afedersiniz)  pek çok şey olup, onların dünyasını simüle edebiliyorsunuz!

Sözü fazla uzatmadan son zamanların en dikkat çeken araba- otobüs-tır simülasyon oyunlarından 5 tanesini kısaca bir tanıyalım, keyifli okumalar.

Bus Simulator 2016:

Çocukken otobüs şöförü olmak isteyen ve odasını otobüsle, kamyonla dolduran bir neslin üyelerinden biri olarak bu oyunu listemize almasam ayıp olurdu. Ne diyebiliriz bir belediye otobüsü şöförüsünüz, yolcularınız var ve önünüzde gidilmesi gereken onca durak. Stillalive Studios tarafından geliştirilen oyun çocukluk hayallerinizin bir kısmını karşılayabilir. Trafik kurallarına uyalım lütfen, iyi sürüşler. Bus Simulator 2016, 2 Mart 2016 tarihinde Steam üzerinden alınabilir olacak.

Bus Simulator 2016’nın oynanış görüntülerini aşağıda izleyebilirsiniz:

 

Euro Truck Simulator 2:

Şimdi de bir tır şöförüyüz, fersah fersah geziyoruz Avrupa karayollarını. Önümüzde uzun yollar, bir kolumuz dışarda, koymuşuz teybe acıklı bir türkü. Anladınız siz onu, bir tır şöförü neler yaşarsa onu yaşayacaksınız. SCS Software tarafından geliştirilen oyunda Avrupa karayolları boyunca bize verilen çeşitli mal taşıma görevlerini layıkıyla yerine getirmeye çalışıyoruz. Oldukça olumlu yorumlar alarak kendine has bir hayran kitlesi bulunan ( bu kitle sırf bu oyun için direksiyon seti alıp odasını özel olarak ışıklandırmakta!) ve Steam üzerinde 39 TL’ye satılan oyun şöförlük yeteneklerinizi test ediyor, iyi yolculuklar.

Euro Truck Simulator 2’nin oynarken nasıl bir keyif verdiğini aşağıda görebileceksiniz:

 

Car Mechanic Simulator 2015:

Bu oyunun bize yaptırmaya çalıştığı şeyleri küçükken hangimiz yapmak istemedik merak ediyorum. Oyuncakların ya da evdeki çeşitli eşyaların, arabaların içini açmak, bozulanları tamir etmek (daha çok bozmak aslında!) parçalarını sökmek, birleştirmek… Ne zevkliydi yahu. Oyunda bir araba tamircisiyiz ve küçükken yapamadığımız tüm o tamir işlerinin acısını çıkarıyoruz. Red Dot Games tarafından geliştirilen oyunda oldukça ayrıntılı araç parçaları bulunuyor ve bunlar size gerçekten teknik-mekanik bilgisi de sağlıyor. Öyle ki araçlarda olduğundan hiç haberim olmayan parçaları bu oyunda öğrenmişimdir. Araba delileri için biçilmiş kaftan olan oyun ehliyet sınavlarına hazırlananlara da tavsiyemizdir! Görsel olarak da hiç fena olmayan ve yine kendine has bir hayran kitlesi edinmeyi başaran oyun Steam’den 13,95 TL’ye alınabiliyor.

Car Mechanic Simulator 2015 ile araçları nasıl tamir edebildiğinizi aşağıda görebilirsiniz:

 

American Truck Simulator:

Bir diğer tır simülasyon oyunumuz American Truck Simulator. Bu kez ABD’nin California eyaletinden Nevadaye dek uzun bir yolculuğa çıkıyoruz. Euro Truck Simulator’un yapımcısı olan SCS Software tarafından geliştirilen oyun yapı olarak avrupalı kardeşini aratmıyor. Tır sevdalılarının hayranı olduğu oyunda yine bir tır şöförüyüz ve sevkiyatı güvenli şekilde yerine ulaştırmalıyız. Ayağınıza kuvvet! Çeşit çeşit tır’lar, çok uzun Amerikan karayolları. Bir de direksiyon setiniz hazırsa değmeyin keyfinize, kim tutar sizi? Ama ne yapıyoruz? Trafik kurallarına her zaman uyuyoruz, iyi sürüşler. American Truck Simulator Steam’de 59 TL’ye satılmakta.

American Truck Simulator ile ABD karayollarını fethetmenin keyfi sizi aşağıda bekliyor:

 

Farm Mechanic Simulator 2015:

Şimdi de çiftlik araçlarımız olan traktörlerimizle uğraşacağımız Farm Mechanic Simulator’e bakıyoruz. PlayWay ve Si7 isimli bağımsız geliştiricilerin oyunu olan Farm Mechanic Simulator size çiftçilik yaptırmıyor. Oyun bir çiftçinin en büyük yardımcısı olan traktör tamiratı üzerine kurulu. Traktörlerinizi geliştirip tamir edebiliyor, modifiye edip görsel anlamda bazı değişiklikler de yapabiliyorsunuz. Car Mechanic Simulator’e benzeyen yapısıyla dikkat çeken yapım adı üstünde sadece traktörlere odaklanıyor. Eh çiftçi olmak kolay değil gösterin hünerlerinizi ve sapasağlam traktörler ortaya çıkarın, iyi oyunlar. Farm Mechanic Simulator 2015 Steam’de 31 TL’ye alınabiliyor.

Farm Mechanic Simulator 2015’in oynanış görüntülerini aşağıda izleyebileceksiniz:

 

Evet sevgili Sim severler, bu hafta en bilinen araç- otobüs- tır simülasyonlarını kısaca bir tanımış olduk. Kendimizi uzun yollara vurduk. Şimdi biraz dinlenme vaktidir. Başka bir simülasyon oyunları bölümümüzde çeşit çeşit simülasyon oyunlarını tanımaya devam edeceğiz, iyi oyunlar.

Özcan Ilgın
the authorÖzcan Ilgın
Multiplayer'da Sosyal Medya Yöneticisi, Haber Editörü. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Korku oyunları onun için yaratılmış...