0
26 Mayıs 2016 tarihinde Özcan Ilgın tarafından yazılmıştır.
 
 

Tom Clancy’s Ghost Recon Wildlands Hakkında Bildiklerimiz

Taktik shooter severlerin en beğendiği seriler arasında yer alan Ghost Recon serisinin son üyesi olacak Ghost Recon Wildlands yakında beğenimize sunuluyor. E3 2015’de duyurusu yapılan oyun 2016 yılının heyecanla beklenen yapımlar arasında. Ubisoft Paris’in geliştirdiği ve yayıncılığını Ubisoft’un yaptığı Ghost Recon Wildlands’de Santa Blanca isimli uyuşturucu karteliyle mücadele ediyoruz. Tamamen açık dünya bir oynanış yapısına sahip olan yapımda görevleri tek başımıza bitirebileceğimiz gibi 4 kişiye kadar Co-op oynayarak da bitirebiliyoruz.

ghost5

2012 yılından beri geliştirilmekte olan Ghost Recon Wildlands; açık dünya yapısı ve görselliğiyle adından söz ettirmiş ve duyuru videosuyla E3 2015’in parlayan yıldızlarından birisi olmuştu. Yapımcıların 2 hafta kadar Bolivya’da kalarak yerel halka sorular sorduğu ve bölgenin tarihi ve kültürel yapısını öğrendiklerini belirtelim. Böylesi bir titizlikle hazırlanan yapımda taktik oynanışın açık dünyayla buluşması bizi bekliyor. Bolivya’nın yanı sıra dünyanın pek çok bölgesine de gideceğimiz yapımda arkadaşlarınızla oldukça büyük bir açık dünyada stratejik kararlar vererek hayatta kalmaya çalışıyoruz. Gerçekçi oynanışı, çeşitli araçların kullanımı, görselliği ve serbestliğiyle göz dolduran yapım PC, PlayStaton 4 ve Xbox One oyuncuları için çıkışını gerçekleştirecek.

ghost3

Ubisoft'un tarihindeki en büyük haritaya sahip olduğu söylenen yapımda sadece Güney Amerika topraklarında yaşam mücadelesi vermeyeceğiz. Çıkışında 9 farklı harita ile beraber gelecek yapım bu açıdan da heyecan verici. Üstelik bu haritalardan istediğimiz bölgeye gidip istediğimiz görevi yapabiliyoruz. Tam bir A takımı oyunu olacak Tom Clancy's Ghost Recon Wildlands, size ve arkadaşlarınıza takım oyununun ne demek olduğunu gösterecek.

Ghost askerleri Santa Blanca’nın kartel operasyonlarını çökertmeye, uyuşturucu baronları ile yozlaşmış hükümet arasındaki ittifakı bozmaya ve Bolivya halkını Santa Blanca’nın acımasız lideri El Sueño’nun zulmünden kurtarmaya çalışacaklar. Tom Clancy's Ghost Recon Wildlands , daha önce de söylediğimiz gibi açık bir dünyada geçiyor ve arkadaşlarınızla bölgeyi temizleme, çeşitli mekanları patlatma, adam kaçırma gibi temel görevleri içeriyor. Tom Clancy's Ghost Recon serisinin ilk açık dünya oyunu olacak yapım taktiksel oynanışla açık dünya öğelerini harmanlaması bakımından çok ilgi çekici. Bir çok farklı mekanın olduğu oyunda bu mekanlara sadece kara yoluyla değil istersek hava veya deniz yoluyla  da ulaşabiliyoruz. Ayrıca Ghost Recon Wildlands; her görevi istediğimiz şekilde yapabilme imkanı sunarak da oynanış çeşitliliğini arttırıyor. Oyunun ömrünü uzatan bir faktör olan bu çeşitlilik sayesinde bir görevi başka yollardan halledebilmek zevkli olsa gerek.

ghost2

Oyuna görsel yönden bakacak olursak Wildlands’te gece-gündüz döngüsü ve dinamik/gerçekçi hava koşulları da yer alacak. Zaman geçişi ve atmosferik etkilerle görsel yönden daha da çeşitlenecek oyun bu açıdan da artı puanı hakediyor. Silah çeşitliliği açısından zengin olacağını bildiğimiz Ghost Recon Wildlands'da keskin nişancı tüfeği, el silahları, ağır makineli tüfekler,patlayıcı özelliği olan drone gibi ilgi çekici silahlarımız olacak. Aynı şekilde oyun alanında gördüğümüz hemen her araç emrimize amade. Teknelerden, motosikletlere, uçaklardan, jeep ve arabalara kadar pek çok araç bizimle olacak. Tamamen açık dünyada arkadaşlarınızla haritadan istediğiniz görevi seçmek yepyeni bir deneyim vaat etmese de bu eğlenceli anlar yaşamayacağınız anlamına gelmiyor.

Oyunda çok önem verilen bir konu da gerçekçilik. Öncelikli amaçlarının "Ghost birimini Bolivya’nın çok yönlü arazilerinin sertliğiyle başa çıkabilecek yetenekte, inandırıcı bir özel kuvvet olarak sunmak” olduğunu dile getiren Wildlands’in Kreatif Direktörü Eric Couzian; Ghost birimleri birer hayatta kalma uzmanı ve avcılar; her tür ortama karışabilen ve dehşete düşmüş düşmanlarının akıllarında bıraktıklarının dışında geriye hiçbir iz bırakmayan askerler. Oyuncuların bu gücü hissetmelerini istiyoruz.” diye de ekliyor.

ghost4

Ghost Recon Wildlands'in açık dünyasında mücadele edeceğimiz farklı gruplarla da karşılaşacağız. 4 kişilik takımınızı kurdunuz, görevden göreve koşuyorsunuz ve bu sırada farklı bir grup karşınıza çıkıp size tek düşmanın yapay zeka olmadığını gösteriyor. Karşılaştığınız her grupla elbette düşman olmak zorunda değilsiniz. Gruplarla kuracağınız ilişkiler oynanışı da etkileyebilecek. Online oyunculuğun altın çağını yaşadığı bu dönemde bu tip oynanış elementleri artık her açık dünya oyununda istenilen özellikler olmaya başladı. Bu noktada Wildlands'in herhangi bir eksiği olacağını düşünmüyoruz. Bu noktada oyunun biraz farklı bir Co-op oynanışa sahip olacağını biliyoruz. Co-op olarak oynadığınız arkadaşlarınızla her zaman aynı alan içinde bulunup aynı görevleri alma mecburiyetiniz yok. İsteyen oyuncu arkadaşlarından farklı bir yere gidip istediği görevi yapabilecek. Bu oynanış özelliğinin oyuncuya çeşitlilik katacağı aşikar. Mekan çeşitliliği olarak bizi tatmin edeceğini düşündüğümüz Ghost Recon Wildlands'de tropik ormanlardan çöllere, dağlardan şehirlere dek uzanan oyun alanları olacak.

Aksiyon sahneleriyle de sizi kendine çekebilecek olan Wildlands'de helikopterden paraşütle atlayabilecek ya da binalara ekipmanımızla tırmanabileceğiz. Üstelik tüm bunları yaparken bölgenin halkı da günlük hayat koşuşturmasına devam edip canlı bir oyun alanı sunulacak. Takım oyununun güzel örneklerinden birisi olmaya aday Ghost Recon Wildlands; PC, PlayStation 4 ve Xbox One için 2016 yılı bitmeden beğenimize sunulacak. Online oyunlarda arkadaşlarınızla becerilerinizi konuşturmayı sevenlerdenseniz Ghost Recon Wildlands tam size göre olabilir, başka bir yazıda görüşmek dileğiyle, iyi oyunlar.
Özcan Ilgın

 
Özcan Ilgın
Multiplayer'da Sosyal Medya Yöneticisi, Haber Editörü. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesinde Gazetecilik okuyor. Korku oyunları onun için yaratılmış...