0
05 Mayıs 2016 tarihinde Özcan Ilgın tarafından yazılmıştır.
 
 

Uncharted 4: Bir Hırsızın Sonu İlk Bakış

Uncharted 4: Bir Hırsızın Sonu mu?

Nauhgty Dog’un uzun süredir büyük bir heyecanla beklenen aksiyon-macera serisi Uncharted’ın son oyunu olacak Uncharted 4: Bir Hırsızın Sonu’na nihayet kavuştuk. Bugüne dek hakkında yapılan tüm haberler, gösterilen oyun içi oynanış videoları bu bekleyişimizi kat ve kat zorlaştırmıştı! Oyun endüstrisinin saygın isimleri arasında yer alan Naughty Dog’un PlayStation markasının klasikleşmiş oyun serisini harika bir sonla bitireceğini umuyorduk. (aslında biliyorduk...)

Oyunun elimize ulaşmasının üzerinden henüz çok zaman geçmediği için detaylı bir analize girmeden ilk tahlilde bizi neler bekliyor ona bakalım. Uncharted 4’ün detaylı incelemesini ve oyun hakkındaki yorumlarımızı Multiplayer TV programımızda izleyebileceksiniz.

uncilk2

Bir hazine avcısının zorlu hayatı:

Uncharted 4; her şeyden önce önceki oyunların Indiana Jones filmi tadını aynen korumakla beraber daha akıcı ve hikayeyi daha çok benimsemenizi sağlıyor. Elbette hikaye hakkında spoiler vermek istemem ancak şunu bilmelisiniz ki Nathan Drake zorlu bir çocukluk dönemi geçirmenin ne demek olduğunu size adeta yaşatıyor... Aile bağları, dostluk, güven gibi hayatın olmazsa olmazlarını bir insandan alırsanız, o insan ne hale gelir? Cevabını Nathan Drake’in son macerasında bulacaksınız.

Abisi Sam’le olan ilişkisi ve zaman zaman duygusal anlar yaşatan hikaye gidişi gerçekten bir film izliyormuş havasına girmenizi sağlıyor. Nathan Drake, eşi Elena, abisi Sam, eski bir dost Sullivan; diğer tarafta ise Rafe Adler ve Nadine Ross. Hepsi de doyurucu diyalogları ve detaylı modellemeleri ile adeta bir film yıldızı gibi parlıyor. Bu noktada özellikle Nadine Ross’a dikkatinizi çekmek isterim. Kendisi biraz sinirli ve biraz fazla parlıyor!

Oyunun hikayesi kabaca her Uncharted oyununda olduğu gibi gizemli mekanların paha biçilmez hazineleri üzerine temellenmiş. Ancak bu kez kahramanlarımız çok daha büyük bir hazinenin peşinde. 18. yüzyılda yaşamış ünlü korsan Henry Avery’nin hazinesi... Ama yola çıkarken bilmedikleri bir şey vardır: Madagaskar’daki Libertalia adasında gizlenmiş olan büyük hazineye ulaşmak sandıklarından fazla bedel ödemelerini gerektirir... Bu bedeli ödemeye hazırlar mı?

uncilk3

Hikayeye ilişkin daha fazla detay vermeden bu konuda son söylemek istediğim; sizi kurgusuyla fazlasıyla tatmin edecek bir dünyanın beklediği. Artık sakin bir aile hayatı yaşamak isteyen Drake; yıllar sonra ortaya çıkan abisi Sam’in cazip ve aslında zorunlu teklifine hayır diyemez. Çünkü ortada bir hazineden çok daha değerli bir şey vardır...

Uncharted 4; teknik açıdan ders niteliğinde...

İşin teknik kısımlarına gelecek olursak Uncharted 4; PlayStation 4’ün altın çocuğu olmaya en büyük aday. 1080p/ 30 FPS olan oyun doyumsuz br görsel şölen yaşatıyor. (Evet doymadım doyamadım!) İnsan oyunun görsel yönden sunabildiklerini görünce, peki ama diğerleri neden böyle değil demeden edemiyor! Elbette sadece PlayStation markasına çıkıyor olması burada bir avantaj, fakat söylemek istediğim oyun sadece güzel kaplamalara ya da parıldayan cilalı bir ortama sahip değil. Bu oyunda bulunan doğal güzellikler gerçekten çok doğal! Enfes uçurum manzaraları, karlı dağlar, deniz altı, yemyeşil ormanlar ve dahası... Özellikle İskoçya’nın kayalık uçurumları ve o kasvetli hava bende ayrı bir tat bıraktı. Üstelik sadece doğal güzellikler değil karakterler de büyük bir özenle hazırlanmış. Yüzleri, saçları ve elbiseleri (kıvrımları ve dokularına kadar ayrıntılı) çok güzel gözüküyor. Kısacası gözleriniz bayram edecek!

Görsel yönden büyüleyen doğa harikaları sadece Madagaskar’da karşımıza çıkmıyor üstelik. İskoçya’nın kayalık uçurumları akrobasi yeteneklerimizi sonuna kadar test ederken, zirveye ulaştığınızda karlı tepeler karşınıza başka sınavlar çıkarıyor. Bazen denizin dibinde kendimizi bulurken bazen mezarlar arasında sırları çözmeye çalışıyoruz. Böyle oyun her zaman gelmez; her sınava, her zorluğa varım derken bambaşka sürprizlerin sizi beklediğini görüp kendinize acımadan seviniyorsunuz!

uncilk4

Animasyonlar ise önceki oyunlara göre oldukça gelişmiş durumda. Artık Nathan Drake’in ayakları yere daha sağlam basıyor. Koşarken, zıplarken bir yere tutunurken gösterdiği tepkiler Naughty Dog’a bir kez daha teşekkür etmeyi gerektiriyor. Zaman zaman canı sıkılan, kaşınan, boynunu ovan bir karakter görüyoruz ekranlarımızda. Pek çok farklı animasyona sahip karakterler, biz gerçekten varız diyor! Göze çok hoş gelen detaylara sahip tek karakterimiz Nathan değil elbette. Sam ve Sullivan da en az Drake kadar kanlı canlı karakterler! Anlık bedensel tepkileri ve konuşmaları doğal akışı bozmazken bir kez daha keyiflenerek o büyük hazinenin her türlü bedeline razıyım diyorsunuz!

Daha zorlu bulmacalar görmeyi istemek...

Onca detayın ve harika animasyonların arasında zevkten dört köşe olurken kendi açımdan tek derdim bulmacaların ortalamanın altında bir zorluk seviyesinde olmasıydı. Üstelik 7 saatlik oynanış süresinde karşılaştığım bulmaca sayısı 3-4 tane. Önceki oyunlara göre daha kolaylaştırılmış gibi gelen bulmacalar keşke biraz daha zorlayabilseydi diyorum. Hikaye gidişatından bağımsız olarak gizli mağaralar ve bazı mekanlarda ufak hazine parçaları da bulmamızı bekliyor. Tomb Raider oyunlarında olduğu gibi ekstra hazine parçaları bularak oyun süresini uzatabiliyorsunuz. Ancak bunlar çok da zorlayıcı ve dakikalarca bulunamaz yerler değil.

Günümüz oyun dünyasının oyuncuyu çok zorlayan bulmacalara kapılarını kapayalı seneler oldu biliyorum... Ama böylesi bir oyunda o kapının biraz daha aralık olmasını isterdim.

uncilk5

Yeni oynanış özellikleri çok zevkli!

Oynanış dinamikleri açısından animasyonların evrim geçirmesinin yanı sıra artık bir de yeni bir aracımız var. Kancalı ip. Öncelikle şunu söylemek istiyorum bu aracın bu denli zevkli olabileceğini düşünmemiştim. İp’in oynanış videolarında gözüktüğünden çok daha zevkli olduğunu itiraf etmem gerek. Üstelik şahane manzaralara sahip olan o kayalık uçurumlarda salınmak çok zevkli. Bazı yerlere tırmanmak yeterliyken bazı noktalara ip olmadan gitmek imkansız. Oyun bu noktada size ipi fırlatmanız gereken yerleri işaret ederek yardım ediyor. Silah çeşitliliği de hiç fena olmayan oyunda çatışma sahneleri olması gerektiği gibi. Aksiyon severlerin Drake’den beklediklerini fazlasıyla bulacaklarını söyleyebilirim. Yapay zekada da herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Ortalıkta nereye gideceğini şaşırmış düşmanlar görmemek sevindirici.

Yenilenmiş animasyonlar, kancalı ip, yeterli sayılabilecek çeşitlikte silah ve farklı mekanlar. Uncharted gibi bir seriden ne beklerseniz hepsi hakkıyla karşılanıyor. Oyunda ayrıca ilk gün güncellemesi ile gelen bazı özellikler bulunuyor. Bunlardan en beğendiğim Fotoğraf Modu oldu. Oyunu istediğiniz anda durdurup farklı filtrelerle ve kamera açılarıyla fotoğraf çekebiliyorsunuz. Share tuşuyla makinenize kaydettiğiniz bu sanatsal çalışmalarınızı daha sonra arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Multiplayer modunu oynayabilmek için 5 GB'lık ilk gün güncellemesini kurmanız gerektiğini de belirteyim.

uncilk6

Başta da söylediğim gibi hikaye kurgusu ve karakterlerin sahiciliği beni en çok sevindiren noktalardan biri oldu. İnsan kendini karakterlerin yerine koyup gerçekten onları benimseyebiliyor. Spoiler vermek istemem ama üstelik oyunda sadece Nathan’ın kaderi kontrolünüzde değil... Zaman zaman tatlı sürprizlerle sizi gülümsetip çocukluğunuza götüren oyunda zaman zaman Nathan’in seçimlerini sorguluyor ve kızıyorsunuz... Dedim ya siz aslında güzel bir macera filmi de izliyorsunuz.

Film gibi oyuna yakışır bir Türkçe Dublaj!

Madem ki film gibi oyun dedik; bu noktada PlayStation Türkiye’nin biz oyunculara en büyük hediyelerinden birisi olan türkçe dublaj ve altyazı seçeneğine değinmeden olmaz. Seslendirme kadrosunda Okan Yalabık, Ege Aydan, Ceyda Düvenci, Dolunay Soysert, Rıza Karaağaçlı ve Talha Sayar’ın bulunduğu ekip oyunun şanına yakışır bir iş ortaya koyabilmiş. Türkçe seslendirmeler çok başarılı ve oyunun en güzel yönlerinden biri. O halde bir kez daha PlayStation Türkiye’ye teşekkür edelim.

uncilk7

Sözün Özü:

Evet, Nathan Drake'in son macerası olacak Uncharted 4'e bir ilk bakış yapalım istedik. Spoiler vermeden nasıl bir oyunla karşı karşıyayız anlatmak zordu benim için. Ve inanarak söylüyorum ki; gerçekten güzel bir oyun sizi bekliyor! Doyurucu ve güzel bir anlatının yanına parıldayan grafikler ve animasyonları ekleyin eski bulmacaların zorluğundan biraz alın ve sürprizlere hazır olun! Bazen Nathan Drake'i sorgulayın bazen abisini ve çok keyifli macera dolu saatlere hazır olun! İşte size Uncharted 4! Çok az kaldı biraz daha sabredin. Uncharted 4 : Bir Hırsızın Sonu 10 Mayıs 2016 tarihinde PlaySation 4 için ülkemizde tamamen türkçe dublaj ve altyazı seçeneğiyle geliyor.

Başka bir ilk bakış yazısında görüşmek üzere, beni fazla tutmayın ben Madagaskar'a kendi şansımı yaratmaya gidiyorum, iyi oyunlar.
Özcan Ilgın

 
Özcan Ilgın
Multiplayer'da Sosyal Medya Yöneticisi, Haber Editörü. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesinde Gazetecilik okuyor. Korku oyunları onun için yaratılmış...