SOSYAL MEDYADAN TAKİP EDİN

DİKKAT ÇEKEN HABERLER

MAKALELER

Yepyeni Bir Hide and Seek Oyunu: Witch It!

Barrel Roll Games tarafından geliştirilen ve yayımlanan bu oyun, oldukça eğlenceli olması yönü ile insanları kendine çekmeye ve merak uyandırmaya başladı. Bütün gün belki işte, belki okulda çalışıp yoruldunuz ve eve gelip biraz eğlenmek ve gülmek istiyorsunuz. O zaman başvurmanız gereken adreslerden biri Witch It. Alışmış olduğumuz oyun tarzları ve oynanışların dışına çıkarak bizlere farklı bir deneyim sunuyor bu oyun.

Oyunda cadı ve avcı olarak iki ayrı sınıf var bunlardan herhangi birini seçerek ister yalnızca arkadaşlarınızla, isterseniz de çevrim içi olarak oynamanız mümkün. Oyunu farklı haritalarda oynama şansımız da bulunuyor. Oyunun hala erken erişimde olduğunu düşünürsek, oldukça tatmin edici sayıda harita mevcut. Oyuna girerken avcı ya da cadı seçeneklerinden herhangi birini seçtikten sonra oynamaya başlıyoruz.

Witch It
Witch It

Amacımız; avcı isek saklanan cadıları bulmak, eğer cadı isek belirli bir süre boyunca fark edilmeden hayatta kalmak. Hem avcıların hem de cadıların farklı yetenekleri bulunuyor ve level atladıkça yeni yetenekler kazanabiliyorsunuz. Örneğin cadı olarak oynadığınız bir oyunda önce ufak tefek şeylere dönüşürken (kitap, varil, gaz lambası, vb.) level atladıkça daha büyük eşyalara dönüşebiliyoruz (saman balyası, patates çuvalı, vb). Oyun, tam olarak bunun üzerine kurulu detaylarla yapılmış. Haritaların içinde pek çok nesne mevcut meyvelerden lambalara, ahşap kutulardan mumlara kadar ve bu ayrıntılar oldukça fazla şekilde haritaya dağıtılmış durumda. Biz de eğer cadı isek bu nesnelerden herhangi birine dönüşerek avcılardan saklanıp hayatta kalmaya çalışıyoruz.

Peki ya avcılar ne yapar? Oyuna avcı olarak başladığınızda haritayı gezip cadıları avlamaya çalışıyorsunuz bunu da elinizdeki patates ile yapıyorsunuz. Vurduğunuz herhangi bir nesneden pembe bir parıltı çıkarsa bu o nesnenin aslında cadı olduğu anlamına geliyor. Tabi bu sırada munzur cadılar gene yapacağını yapıp, oradan uçarak kaçmaya çalışıyor. Sağa sola fırlattığımız patatesler dışında, tavuk fırlatma gibi bir büyümüz de mevcut. Belirli bir alana atılan tavuk, eğer o alanda bir cadı mevcutsa onu göstererek yakalamanıza yardımcı oluyor. Ayrıca binaların çatısına çıkmanıza da yardımcı olan; kanca fırlatma yeteneğimiz de bulunuyor. Bu da herhangi bir evin çatısına ulaşıp, alana hakim bir noktaya geçip, daha iyi bir görüş sağlama imkanı sunuyor.

Witch It
Witch It

Oyunda hem FPS hem de TPS bakış açıları ile oynama imkanı mevcut. Ayrıca oyuncu bulma ya da sunucu konusunda da herhangi bir sorun yaşanmıyor. Rahatlıkla oyunlara giriş sağlayıp oynayabiliyorsunuz. Bir haritada 10-15 kişi de 35-40 kişi de olabiliyor. Oyunun sürekli hareketli olan temposu, aksiyon hissiyatını oldukça iyi vermekte. Arcade grafiklere sahip oyun, çok ciddi sistem gereksinimleri de talep etmiyor sizden. Ortalama bir bilgisayarda 45 FPS civarını rahatlıkla görebilmektesiniz.

Oyunun menü müzikleri idare eder, fakat oyun içi müzik maalesef bulunmuyor. Bunun yerine ses efektlerine ağırlık vermeyi hedeflemişler ki bu durum oynanış mekaniğine etki etmekte. Bu yılın son dönemlerinde erken erişimden çıkarak, fiyatının artacağını da oyun yapımcıları belirtmiş durumda. Eğer oyun noktasında farklı arayışlar içinde iseniz ya da arkadaşlarınızla veya tek başınıza eğlenceli bir oyun oynamak istiyorsanız Witch It değerlendirilebilecek oyunlardan bir tanesi.