MAKALELER

YÜKSELİŞİ İLE DİKKAT ÇEKEN YAPIM: VR CHAT

Geçtiğimiz yıl aralık ayında çıkan ve kullanıcı sayısı milyonlara ulaşmayı başaran VR Chat dikkatleri üzerine çekmeye başladı. Peki nedir bu VR Chat? Sanal gerçeklik gözlükleri ile oynayabildiğiniz (Oculus Rift ve Htc Vive) Social Activity türünde bir yapım.

Bu oyunu benzerlerinden ayıran özelliği ise başta vr ile desteklenmesi ve mikrofon kullanma zorunluluğunun bulunması. Bu durum da sizleri insanlar ile konuşarak iletişim kurma mecburiyetinde bırakıyor. Böylelikle hem konuşma ve hitap yeteneklerinizi daha iyi hale getirebiliyor, hem de dil öğrenme fırsatı yakalamış oluyorsunuz. Oyunda arkadaşlarınız ile Youtube videoları izleyebilir, kamp kurup muhabbet edebilir, bunun yanında çeşitli Team Deathmatchler yapabilirsiniz.

Oyun son zamanlar da streamerlar tarafından desteklenmekte ve göz önüne daha da çok çıkarılmakta. Dil öğrenmek ve uluslararası arkadaşlıklar kurmak için de oldukça iyi ve eğlenceli bir fırsat sunmakta. Ancak öteki taraftan insanları gerçek hayattan soyutlaştırması ile de tartışmalara açık bir durum oluşmakta. Avantajları ve tartışmalı konuları ile VR Chat adından daha pek çok kez bahsettirecek gibi görünüyor.